image

PeyamaKurd Özel - Türkiye Yüksek Seçim Kurulu (YSK),  İstanbul belediye başkanlığı seçimlerinin yeniden yapılmasına karar verdi.  Ayrıca aynı gün uzun bir aradan sonra PKK lideri Abdullah Öcalan ile de görüşüldüğü kamuoyuna açıklandı. Bu iki durumla birlikte, Erdoğan’ın İstanbul’daki Kürt muhalefetini pasifleştirerek kenti yeniden ele alma niyetini de ifade ediyor.

Foundation For Defense Of Democracies’te  (FDD) Aykan Erdemir ve Merve Tahiroğlu imzası taşıyan, Erdoğan İstanbul’u kazanmak için Kürt sadakati kumarını oynuyor’ başlıklı bir analiz/makale kaleme alındı.

Erdoğan’ın partisi, 31 Mart’taki yerel seçimlerinde 25 yıl aranın ardından ilk kez İstanbul’un belediye başkanlığını kaybetti. Fakat YSK, Haziran ayında seçimlerin yeniden yapılacağını açıkladı.

‘Öcalan’ın açıklamaları’

Türkiye'de milletvekilleri de dahil olmak üzere birçok Kürt mahkum, Öcalan'ın tecridini protesto etmek için açlık grevi yaptı. Birçoğu bu ay ölümün eşiğine geldi. Erdoğan'ın, Öcalan'ın kamuoyu açıklanmasına izin vermesi konusundaki acil sebebi bu ölümleri önlüyor gibi görünüyor. Nitekim Öcalan, açıklamasında mahkumları açık şekilde açlık grevine son vermeye çağırdı.

Ancak İstanbul’un seçimlerinin yaklaşmasıyla aynı zamana denk gelen Öcalan’ın ifadesi, Erdoğan’dan Kürtlere daha geniş bir mesaj da içeriyor. Kürtlerin ağırlıklı olduğu Halkların Demokrat Partisi (HDP) , Cumhuriyet Halk Partisi'ne (CHP), stratejik destek vererek CHP’nin zafer ilan etmesinde kilit rol oynadı. 

Haziranda yeni bir seçim yapıldığı zaman Erdoğan, Kürt seçmenleri CHP adayına taktik destek vermekten caydırmak istiyor. Öcalan da açıklamasında belirttiği gibi, Türk devletiyle “demokratik müzakerelere” ihtiyaç duyulduğunun altını çiziyor.

‘Erdoğan, Öcalan’ın sözlerini seçim çağrısına indirgeyebilir’

Öcalan'ın açıklaması, yalnızca Türkiye'deki Kürtleri değil, aynı zamanda Washington’un Suriye’deki ortağı olan Suriye Demokratik Güçlerini de (DSG) içeriyor.

DSG içindeki Kürtler, PKK’nin ideolojisini izliyor ve 2016’dan bu yana Türkiye'nin kendilerine karşı savaşmasının temel nedeni olan Öcalan’ı lider olarak görüyorlar.

İstanbul seçimleri yeniden yapılacak kararı, 31 Mart seçimlerini Türkiye'nin demokratik gerilemesini tersine çevirme fırsatı olarak gören milyonlarca Türk ve Kürt umutlarını ezdiriyor. 

Erdoğan, bu kararla Öcalan'ın “demokratik müzakere” sözlerini seçim çağrısı kozuna indirgeyebilir. 

Nihayetinde, Türkiye'nin güçlü adamı tekrar İstanbul'u kaybedebilir ve Kürtlerle olan ilişkilerini yurtiçi ve yurtdışında normalleştirmek için bir başka fırsat daha yaratabilir.

Çeviri düzenleme | PeyamaKurd