image

PeyamaKurd -  Suriye'de Beşşar Esad rejiminin saldırılarıyla zorla yerinden edilerek İdlib'e göç eden siviller, 11. yılını geride bırakan iç savaşta rejimin düzenleyeceği 3. "yerel seçim"in göstermelik olduğunu belirterek karşı çıkıyor.

Yerinden edilerek İdlib'e sığınan Suriyeliler, 18 Eylül'de rejimin kontrolündeki bölgelerde düzenlenecek 3. sözde yerel seçimi için değerlendirmelerde bulundu. 

Kürtlerin ontrolündeki bölgelerde yaşayan siviller rejimin seçimlerini "göstermelik" olarak değerlendiriyor.

"Rejim meclisini tanımıyoruz"

Esad rejimi güçlerinin Hama iline saldırıları sonucu zorla yerinden edilen Süleyman Mustafa isimli Suriyeli, rejimin Hama ve kırsalında yapacağı "göstermelik" olduğunu ve sonucunu hiç umursamadıklarını söyledi.

Yapılan seçimlerin sahte olduğunu belirten sivillerden Ebu Mahmud ise, "Meclisler bizi temsil etmiyor, rejim meclisini tanımıyoruz çünkü tüm Hama halkı İdlib'e göç etti. Biz bu seçimleri reddediyoruz ve tanımıyoruz" dedi.

Ebu Mahmud, "Bizi yerimizden eden bir sistemi kabul edemeyiz. Saçma sapan meclisleri kabul edemeyiz. Allah'tan dileğim bölgemizin rejimden özgürleştirilmesi." diye konuştu.

"Bu meclisler bizi temsil etmiyor"

Mustafa el-Ahmed de zorla yerinden edilerek göç ettirilen ailelerin, bu seçimi göstermelik olarak gördüklerini dile getirdi.

Ahmed, "Bu meclisler bizi temsil etmiyor, biz onları tanımıyoruz. Biz evimizden buraya göç etmek zorunda kaldık. Biz adaletsizlikten kaçtık. Onlar bildikleri gibi yapsın. Allah onlardan intikam alacak" dedi. 

Esad rejim güçlerinin Humus iline saldırıları sonucu zorla yerinden edilen Muhammed Halil de rejimin yapacağı sözde yerel meclis seçimlerini ve diğer tüm faaliyetlerini tanımadıklarını söyledi.

Halil, "Biz rejimin zulmünden ve vahşetinden kaçtık. Rejim yandaşları ona sahip çıktı. Biz sadece özgürlük istedik. Rejim bizi hiçbir şeyde temsil etmiyor" sözlerini dile getirdi. 

"Esad rejimi iç savaştaki 8. seçimine gidiyor"

Milyonlarca sivili yerinden eden Esad rejimi, göstermelik yerel seçimi sadece kendi kontrolündeki bölgelerde yapacak.

Suriye muhalefeti ise nüfusun yarısından fazlasını devre dışı bırakan rejimin seçimlerini meşru görmüyor.

Nitekim 2011 öncesi nüfusu 22-23 milyon civarındaki ülkede, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre 6,6 milyon Suriyeli ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisine (OCHA) göre, 6,5 milyondan fazla kişi ise ülke içinde yerinden edildi.

Yerel seçiminin 18 Eylül'de yapılacağını duyuran Esad rejimi, 11. yılını geride bırakan iç savaşta bugüne kadar 7 kez seçime gitti.

Nüfusun yarıdan fazlası devre dışı. Halihazırda, Suriye halkının yarıdan fazlasının söz konusu seçimde oy kullanması teknik olarak mümkün değil.

Bombardımanlarla milyonlarca sivili yerinden eden Esad rejimi, sözde seçimi sadece kontrolündeki bölgelerde düzenleyecek

Kullanılacak oyların tasnif ve sayımını da rejim mensupları yapacak.

Sandık görevlileri, rejim yasaları gereği Baas Partisi mensubu olması gereken ve büyük çoğunluğu öğretmen olan kamu çalışanlarından oluşacak.

Kürtlerin ontrolündeki bölgelerde yaşayan siviller de rejimin seçimlerini "göstermelik" olarak değerlendiriyor.

Suriye muhalefeti de rejimin meşruiyet aradığı göstermelik seçimleri "meşru" görmeyerek, karşı çıkıyor.

Esad rejiminin iç savaşta yaptığı seçimler şu şekilde:

12 Aralık 2011'de yerel seçimleri

7 Mayıs 2012'de parlamento seçimleri

3 Haziran 2014 başkanlık seçimleri

13 Nisan 2016 parlamento seçimleri

16 Eylül 2018 yerel seçimler

19 Temmuz 2020 parlamento seçimleri

26 Mayıs 2021 başkanlık seçimleri

Rejim, 26 Mayıs 2021'de yapılan başkanlık seçiminde Beşşar Esad'ın oyların yüzde 95,1'ini aldığını iddia etmişti.