image

PeyamaKurd - Dünyanın en ünlü ekonomi dergilerinden The Economist, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında önemli bir analiz hazırladı.

Yayımlanan makalede, 2023 seçimlerine dikkat çekilerek “Kemal Kılıçdaroğlu hayatının en büyük mücadelesine hazırlanıyor” ifadesi kullanıldı.

AKP ve MHP ittifakına karşı Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem etrafında birleşen muhalefetin henüz Erdoğan’a karşı bir aday belirlemediğine dikkat çeken The Economist, adaylık için tüm okların Kılıçdaroğlu’nu işaret ettiğini vurguladı.

Makalede, “CHP lideri iyi bir Cumhurbaşkanında olması gereken özelliklere sahip olsa da, hala iyi bir aday olduğunu ispat etmesi gerekiyor” denildi.

Erdoğan’a karşı muhalefetin harekete geçtiğini belirten ekonomi dergisi, “28 Şubat’ta CHP’nin de içinde bulunduğu 6 muhalefet partisi ortak bir mutabakata imza attı. Planları arasında Erdoğan’a sınırsız yetki veren Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ni kaldırmak, Parlamento’ya yeniden güç kazandırmak, mahkemeler ve Merkez Bankası başta olmak üzere devlet bürokrasisini yeniden ayağa kaldırmak var. İttifak henüz Cumhurbaşkanı adayını açıklamadı. Ancak tüm oklar Kılıçdaroğlu’nu işaret ediyor” dedi.

"Birçok muhalif seçmen Kılıçdaroğlu’nun yanlış aday olacağından endişeli"

Economist “tüm siyasal kültürün yeniden yapılanması gerektiği bir ülkede, nazik ve neşeli tavırlı, gözlük takan emekli bir bürokrat gençleşmenin sembolü olarak gözükmeyebileceğin” kaydediyor.

Makalede Kılıçdaroğlu'nun adaylığı ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Sosyal demokrat bir parti olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin lideri Kemal Kılıçdaroğlu hayatının en büyük mücadelesine hazırlanıyor. Partisinin Genel Merkezinde, “Erdoğan gitmemek için her şeyi yapacaktır” ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu önümüzdeki sene yapılmasını beklenen seçimlerle alakalı düşüncesini paylaşıyor. 'Erdoğan yargıya baskıyı arttıracak, özgür medyayı susturmaya çalışacak ve Yüksek Seçim Kurulu’nu manipüle etmeye çalışacak. Ancak ona sandıkta bir ders vereceğiz.'

Birçok muhalif seçmen Kılıçdaroğlu’nun yanlış aday olacağından endişeli. Ciddi bir oya sahip olmasına rağmen, potansiyel üç muhalif Cumhurbaşkanı adayı arasında Erdoğan’a karşı anketlerde en düşük çıkan Kılıçdaroğlu. Tüm siyasal kültürün yeniden yapılanması gerektiği bir ülkede, nazik ve neşeli tavırlı, gözlük takan emekli bir bürokrat gençleşmenin sembolü olarak gözükmeyebilir."

Erdoğan ve AKP hiç bu kadar zayıf gözükmemişti!

‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın muhtemel rakibiyle tanışın’ başlıklı yazıda, 28 Şubat’ta CHP’nin de içinde bulunduğu 6 muhalefet partisinin ortak bir mutabakata imza attığı anlatılıyor.

“Erdoğan ve partisi AKP’nin bugün olduğu kadar hiç zayıf gözükmediği” denilen yazıda şu ifadeler kullanıldı:

“Erdoğan’ın düşük faiz konusundaki yanlış ısrarından dolayı, ülkedeki enflasyon yüzde 54’ün üzerine çıktı. Sene başından beri uygulanan döviz mevduat garantileri ve yoğun Merkez Bankası müdahaleleri ile daha fazla destek bulan Türk Lirası şimdi de Ukrayna’daki savaştan ötürü darbe alıyor. Erdoğan’ın sakin bir yaz ve milyarlarca dolarlık turizm geliri üzerinden umut ettiği ekonomik iyileşme, Ukrayna’daki Rus füzeleri ile darmadağın olmuş durumda. Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığa doğru kullanmak istediği rüzgar 2019’da başladı. CHP ve esas ortağı İYİ Parti yerel seçimlerde Türkiye’nin en büyük altı şehrinin beşinde (İstanbul da dahil) AKP’ye karşı üstünlük sağladı. Muhalefet ittifakını birleştiren Kılıçdaroğlu bu başarıda büyük bir rol oynadı.”