image

PeyamaKurd - İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi kararı birçok siyasi kanadı harekete geçirdi. Seçim öncesi CHP ile stratejik ittifak kuran HDP, Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı seçilmesinde büyük paya sahipti.

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), İstanbul Büyükşehir Belediyesi için ‘yeniden seçim’ kararı vermesi ile aynı gün okunan Abdullah Öcalan’ın mektubu birçok soru işaretini beraberinde getirdi. En önemli konulardan biri ise ‘HDP’nin AKP ile stratejik işbirliği yapacak mı?’ sorusu idi. Fakat basında çıkan haberlere göre ‘HDP İstanbul’da İmamoğlu’nu destekleyeceğini açıkladı.

Bugün Rûdaw medya grubu Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer ile bir röportaj gerçekleştirdi. Röportaj, ‘HDP'li Taşçier: Kürtler İstanbul'da AKP'ye oy verebilir!’ başlığı ile servis edildi.  

‘Rûdaw Kürtleri neden AKP’ye yakın gösteriyor?’

HDP’li İmam Taşçıer röportajın yayınlanmasının hemen ardından konuya ilişkin resmi Twitter hesabından açıklama yaparak, “Röportajımdan “Kürtler AKP’ye oy verecek” sonucu çıkarılamaz. Kastım şu; hangi güç Kürt Sorunu’na samimi politikalar üretir ve demokrasi cephesi için partimizle ortaklaşırsa, Kürtler de onlarla ittifak yapar. İst. seçimi için partimiz, demokrasi güçleriyle karar verecek” ifadelerini kullandı.

Rûdaw’ın attığı başlığın tamamen AKP’ye propaganda algısı taşıdığı, seçimlerde başarı sağlamış Kürt halkının da Rûdaw’a itibar etmediği kamuoyunda ortak bir kanı niteliğindedir.

Fakat Kürtlerin hassas dönemden geçtiği bu aşamada, Rûdaw’ın Kürtleri sanki Öcalan’ın açıklamasından sonra AKP’ye yakınlaşacakmış algısı yaratması, akıllara perde arkasında neler dönüyor sorusunu da beraberinde getirmektedir. 

‘İmam Taşçıer’den tepki!’

Aynı şekilde İmam Taşçıer’in kendi röportajına tepki göstermesi bile başlı başına bir algı düzenin ortada olduğunu gösteriyor.

İmam Taşçıer’in “Kim Kürt sorununun çözümü için adım atarsa Kürtler ona oy verebilir. AKP adım atacaksa AKP'ye verir. AKP adım atmaz, CHP samimi bir şekilde Kürtlere yaklaşırsa CHP'ye verir”  sözünü çarpıtarak veren Rûdaw, Taşçıer’i de zan altında bırakan bir yöntem izlemiştir.

HDP üzerinden Kürt halkını pazarlık metasına dönüştürüp seçim pazarında ticari oy algısı yaratan Rûdaw Medya Grubu’nun Türkçe bölümü, klişe hale gelen kapalıdan hedef gösterme politikasını gözden geçirmeli, Kürt halkını münferit çıkarlarına alet etmemelidir.

Medya objektif olduğu takdirde başarıya ulaşan bir mecradır. Fakat etik bağlamda medya kendi halkının çıkarını gözetmeli, kendi milletinin doğrularını iyi analiz etmeli ve bu çerçeveden hedef kitleye dezenformasyondan uzak bir şekilde doğru enformasyonlar üretmelidir.

Söz konusu röportaja bu linkten ulaşabilirsiniz:  http://www.rudaw.net/turkish/interview/09052019