image

PeyamaKurd - Londra Merkezli Uluslararası Af Örgütü’nün yayınladığı bir rapora göre 2017 yılında dünyada idam edilen insanların sayısının yarısı İran’dan. Ve bu oranların %23’ü ise Rojhilat’ın (Doğu Kürdistan) payına düşüyor. 

Rojhilat’ın nüfusu neredeyse 10 milyona yakındır. Bu oranı İran’ın 80 milyonluk nüfusu ile karşılaştırdığımızda felaketin ne boyutlara ulaştığını anlamamız zor olmasa gerek. Sadece bu kadar değil Kürtlerin katledilmeleri nedenleri arasında ‘Kolberlerin öldürülmesi, mayınlarının patlaması, sınırlarda sivil ve silahsız halkın taranması ile bombalanması’ hadiseleri de bulunuyor. 

İran’ın halk ve vatandaşlarına karşı bu denli felaket, ölüm ve katliam yapması aynı zamanda Doğu Kürdistan’a karşı insani olmayan bir rejimin düşmanlık ve vurdumduymazlığının da göstergesidir.

Yaşanan onca felaketin adı soykırım değilse Doğu Kürdistanlılara karşı bu kin ve nefret hangi isim altında tanımlanacak? 

Burada Doğu Kürdistan’ın dil, kültür, onur, çevre, servet ve kaynakların yok edilmesinden bahsetmiyoruz bile. İdam hükmü verilen Doğu Kürdistanlı gençlere, insanlara bakıp siyasi ve suçsuz hükümlülere destek vermek için kendimize gelmemiz gereklidir. 

Haksız suçlamalar” 

Doğu Kürdistan’dan gelen son idam haberi bu günlerin sıcak gündemlerindendir. Haksızca idam hükmü verilen Heyder Gorbanî İran’ın son Kürt kurbanıdır. Heyder Gorbanî, İran İstihbarat Teşkilatı İtlaat tarafından Ekim 2016’da tutuklanmış, tam 3 ay tek kişilik hücrede kalmış, işkence ve aşağılamadan sonra savunma hakkı reva görülmeden hapse atıldı. 

Gorbanî’ye 3 yıldır sistematik işkenceler yapılıyor ve acı çekiyor. Gizli bir mahkemede avukatı davaya ve dosyasına bakamadan kendisinden zorla itiraf alınarak “öldürmeye yardım” suçu üstüne atılıyor ve bu şekilde 90 sene hapis cezası veriliyor. 

Bu haksız ve insani olmayan hükümle kalmıyorlar, tuhaf bir şekilde 90 yıllık hapis cezası hükmünü iptal edilmeden bu defa da idam hükmü veriliyor ve kararın tekrar incelenmesi de reddediliyor.

Belki de bir öç alma ihtiyacı duyuyorlar. Uluslararası toplumun gözleri önünde haksızca işkence ile öldürülen Newîd Efkarî’yi desteklemek için yazılan hashtagların (sosyal medya etiketi) öcü alınıyor olabilir. Ya da İsrail’in Arap ülkeleri ile anlaşma yapması ve barışması karşısında duyduğu öfkeyi de tutuklular üzerine kusuyorlardır. 

İran’ın hukuksuz olduğu gerçeği biz Kürtlerin birlik olması kadar önemli değil. Birçok konuda birbirimizin derdine ortak olmalı Heyder Gorbanî ve onun gibi binlerce mazlum Kürt’ü yalnız bırakmamalıyız. 

Bunları savunmalıyız. Unutulmamalıdır ki Zanyar, Luqman ve Diyako gibi Kürtler idam edildiğinde Kürdistan idam edilir. 

Hepimizin desteği ve sesi, “Heyder Gorbanî’nin ve Kürtlerin idam edilmemesi” için olsun.