image

PeyamaKurd - Türkiye, Kuzey Suriye’de (Rojava) Kürtleri hedef alan yeni bir askeri saldırı tehdidinde bulunuyor. Bu tehditler 2018'de Türkiye ve radikal İslamcı Suriyeli müttefikleri tarafından Afrin’e yapılan saldırılara benziyor. 

Türkiye yıllardır Suriyeli aşırı radikal militanları Kürtlerle savaşmaları için müttefik olarak kabul ediyor. Ekim 2019'da Türkiye, ABD'ye Suriye'den çekilmesi için baskı yaptı ve Kürt bölgelerine saldırdı. Türkiye, Suriye'de Rusya ve İran ile beraber çalıştı.  

İsrail gazetesi The Jerusalem Post yazarı Seth Frantzman bu hafta kaleme aldığı analiz yazısında, Türkiye’nin Rojava’ya yönelik savaş tehditlerini işledi. İsrailli yazar, Rojava, tahakküm için yeni denklemler ve planlar çizmek için önceki tüm anlayışları yok edecek şiddetli bir savaşın merkezi olacak” diyor. 

“Kanıtlar, Türkiye’nin Tel Rıfatta operasyonlara başladığını gösteriyor” 

Bugünlerde Türkiye’nin Suriye'deki Kürt bölgelerine saldırmak için yeni bir yeşil ışık istediğine dair endişeler var. Türkiye, geçenlerde Almanya lideri Angela Merkel'i ağırladı ve muhtemelen bir saldırı için desteğini istedi. Ayrıca Türkiye, ABD ile arayı düzeltmek için ABD F-16'larını satın almak istediğini söyledi. 

"Bölgesel medya ne diyor? İran endişeli ve Rojava’da  “tehlikeli gelişmeler” olduğunu düşünüyor"

İran'ın Tasnim ajansı, “Yedi yıldır ilk kez Suriye ve Rus güçleri, İdlib'in kuzey eteklerinde Bab al-Hawi ile Sarmada arasındaki yolu hedef aldı” dedi. Bu, Rusya ve Şam'ın Ankara'ya ateşli bir mesaj gönderdiği ve Türkiye sınırının son noktasına gitmeye hazır olduklarını anlamına geliyor" dedi. 

İran, Suriye rejimi ve Rusya'nın, Suriye'de El Kaide olan Heyet Tahrir el-Şam ile bağlantılı aşırılık yanlılarını bölgeden atmaya çalışabileceğine inanıyor. Ayrıca Şam, stratejik M4 yolunu güvence altına almak istiyor. İran medyası, “Bu saldırı başka bir mesaj taşıyor ve bu ekonomik mesaj. Türkiye, özellikle Suriye'deki ekonomik durumu iyileştirdiği için, M4 olarak bilinen Halep-Lazkiye Uluslararası Yolu'nu yeniden açma konusunda Rusya ile olan taahhütlerini yerine getirmiyor" fikrini taşıyor.  

“Rojava tüm anlayışları yok edecek şiddetli bir savaşın merkezi olacak” 

Tasnim’de yayınlanan raporda, "Sahadaki kanıtlar, Halep'in kuzeyindeki Kürt kasabası Tel Rıfat'ın kontrolünü ele geçirmek için Türk askeri operasyonlarının başladığını gösteriyor" deniyor. 

Rojava, tahakküm için yeni denklemler ve planlar çizmek için önceki tüm anlayışları yok edecek şiddetli bir savaşın merkezi olacak.

Raporda, "Rusya, Türkiye'yi başından beri yükümlülüklerini yerine getirmediği için suçluyor”deniyor. Ayrıca İranlılar, Moskova’nın Kürt savaşçıları koz olarak kullandığını düşünüyor. 

İdlib'deki denklem ya savaşla birlikte tamamen değişir ya da müzakere masasına dönülerek yeni bir anlaşmayla. 

İran, Rusya'nın da dediği gibi Erdoğan ile Putin arasında Soçi'deki son görüşmenin gergin geçtiğini ve herhangi bir anlaşma üzerinde anlaşmaya varılmadığını düşünüyor.

Açıkçası, İran olayları yakından izliyor. Türkiye daha önce Suriye meselelerinde İran ve Rusya'ya yakın olmuş, ABD'ye karşı onlarla çalışmayı tercih etmişti. Fakat Ankara'da AKP liderliğindeki hükümetin azalan getirileri ve içeride popülerliğini kaybetme korkusu, Erdoğan'ı yeni bir savaşa motive ediyor gibi görünüyor.