image

PeyamaKurd - Irak’ta Şii grupların liderleri parlamentoda çoğunluğu sağlamak için birbirleriyle mücadele ederken Sünni ve Kürtlere yönelik uyarı niteliğinde bombalarla saldırı düzenleniyor.

Irak’ta Şii lider Mukteda Sadr’ın başbakan seçimini yapması için gereken çoğunluğu sağlamaya yardım edecek Şii ve Kürt grupların siyasi parti ofisleri ve evlerine kimliği belirsiz kişiler tarafından bombalı saldırılar düzenlendi.

France 24’ün haberine göre, Irak güvenlik yetkilileri ve siyasetçiler söz konusu saldırılar ile hükümetin kurulması süreci arasındaki bağlantıya dikkat çekti.

Iraklı siyaset bilimci İhsan al Shammari, “Bu saldırılar, meclis çoğunluğunu sağlamak için Mukteda Sadr ile ittifak yapan güçleri cezalandırmanın bir yoludur” dedi.

“KDP, Takaddum ve Sadr ittifakı ile saldırılar arasındaki bağlantı!”

Irak, ABD’nin müdahalesi ile devrilen diktatör Saddam Hüseyin’in döneminden bu yana karmaşık müzakerelerle yönetiliyor. 

Salt çoğunluğun hiçbir grup tarafından elde edilmediği Irak parlamentosunda, yeni başbakan ve cumhurbaşkanı, müzakere görüşmeleri olumlu sonuçlanacak grup tarafından seçilecek. 

Daha önceki parlamento seçimlerinde, Irak’ın Şii çoğunluğundan partiler, birlikte çalışmak ve bir hükümet kurmak için başbakanın Şii, cumhurbaşkanın Kürt ve meclis başkanının Sünni olduğu gayrı resmi bir sistem üzerinde uzlaşı sağlıyordu.

Fakat seçimden zaferle ayrılan Sadr, yeni başbakanın kendi hareketi tarafından seçileceğini daha önce defalarca dile getirdi. Sadr bu süre içerisinde İran yanlısı Şii Haşdi Şabi’nin siyasi kolu olan Fetih ittifakı ile güçlü bir Şii Koordinasyon kurmak yerine, yeni bir koalisyon kurma yolunu tercih etti.

Bu koalisyona iki Sünni grup olan Takaddum ve Azm ile yanı sıra Kürdistan Demokrat Partisi de (KDP) dahil.

Bu süre içerisinde Sünni ve Kürt partilere yönelik saldırılarda arttı. Son günlerde bir Takaddum milletvekilinin evine ve ayrıca Azm Takaddum ve KDP’nin Bağdat’taki parti ofislerine el bombaları ile saldırı düzenlendi. Pazar günü de, Kürt bankalarına yine benzer şekilde saldırılar düzenlendi. 

Seçimlerin ardından Irak’ın mevcut Başbakanı Mustafa Kazımi’nin evine de saldırı düzenlendi. Kazımi, Yeşil Bölge’deki evine insansız hava araçları ile düzenlenen saldırıdan yara almadan kurtuldu.

Söz konusu saldırıları üstlenen grup olmadı. Son saldırıların failleri de bulunmazken, güvenlik kaynakları saldırıların seçimlerde kaybeden partilerin mesajlarıyla bağlantılı olduğunu aktarıyor. 

Tahran, tüm Şii partilerin olduğu bir koalisyon istiyor!

Bir güvenlik kaynağı, Fetih hareketini işaret ederek amacın hükümetin kurulmasına engel çıkarmak olduğunu ifade etti.

Fetih grubu 10 Ekim seçimlerinde büyük bir darbe aldı. Şii grup daha önce sahip olduğu 48 sandalyeden sadece 17’sini koruyabildi.  Seçimlere hile karıştırıldığını iddia eden Fetih hareketinin şikayet talepleri mahkemeler tarafından reddedildi. 

Uluslararası Kriz Grubu yetkilisi Lahib Higel, Sadr’ın, Fetih lideri Hadi el Ameri ve eski Başbakan Nuri Maliki gibi isimlere rağmen çarpıcı anlaşmalar yapmayı düşündüğünü belirtti.

Higel, böyle bir seçimin İran isteklerine zıt olduğunu belirterek, Tahran’ın tüm Şii partileri içeren bir uzlaşmayı tercih edeceğini söyledi.

Higel, buna rağmen İran’ın Şii partilerin hakim olduğu bir anlaşma üzerinde anlaşmaya verebileceğini ifade etti.


Çeviri | PeyamaKurd