image

PeyamaKurd - Kürdistan’ı Savun İnisiyatifi üyeleri, Güney Kürdistan'dan döndükleri Almanya'nın Frankfurt Havalimanı'nda, Alman polisi tarafından darp edilerek gözaltına alındı.

Kürdistan Bölgesi’nde gayet sakin ve olgun bir tavırla karşılaşan insiyatif üyeleri, Frankfurt Havalimanı’nda Alman polisince darp edilerek gözaltına alındı ve anlar kameralara yansıdı.

İnisiyatif üyesi 8 kişi, Alman polisi tarafından kimlik kontrolüne tabi tutuldu ve kaba ve sert muameleye maruz kaldı. Daha sonra darp edilen insiyatif üyeleri, yere yatırılarak ters kelepçeyle gözaltına alındı.

“Diğer üyeler de Düsseldorf Havalimanında yakalanmıştı”

Hatırlanacağı üzere 23 Haziran'da Kürdistan Bölgesi'nden dönen, Kürdistan'ı Savun İnisiyatifi üyeleri de Düsseldorf Havalimanı'nda gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınan iki ekipte aynı insiyatifi oluşturan zincire bağlı. Peşmerge ve PKK arasında sözde bir kardeş kavgasının önüne geçmek için Güney’e gittiklerini öne süren Kürdistan'ı Savun İnisiyatifinin, ‘Alman polisinin kasıtlı şiddetine maruz’ kaldığı ya da ‘Alman polisinin Türkiye ile Kürtlere karşı ortak çalıştığı’ algısı yaratıldı.

Fakat durum böyle değil ve farklı bir boyutta vuku buluyor. Çünkü Almanya yasalarına göre, Almanya’dan ülke dışına çıkarak ‘eylem, gösteri, protesto vb…’ girişimlerde bulunacak kişi veya kurumlar, önceden hükümet birimlerini haberdar etmeli ve hükümetin onayı kapsamında çıkış yapmalıdır.

Söz konusu insiyatif ise Alman hükümetinden bağımsız ve üstelik savaş bölgesine gittikleri için hareketleri illegal olarak değerlendiriliyor ve Alman polisi de hükümetin emri ile olaya müdahale ediyor. Görüntülerde duyulacağı üzere Alman polisi, “Siz illegal iş yapıyorsunuz, böyle olmaz yaptığınız illegal” dediği duyuluyor.

“Kürdistan’da gayet iyi karşılanırken, Almanların gazabına uğradılar”

Kürdistan Bölgesine giderek, hükümeti ve KDP’yi Kürt kamuoyunda küçük düşürme girişiminde bulunmak isteyen inisiyatif üyeleri (hepsi değil) Kürdistan Bölgesi’nde gayet olgun ve kudretli biçimde karşılanırken, Alman hükümetinin gazabına uğradılar ve böylece Almanya şunu bir defa daha hatırlattı:

“Gidebilirsin ama yasalarımı çiğnemeden. Eylem yapabilirsin ama benim yasal onayım olursa, hakkını arayabilirsin ama legal olursa. Çünkü burası Almanya, Orta Doğu değil. Ve sen de bu ülkede yaşıyorsan var olan kurallara uymak zorundasın.”