image

PeyamaKurd - Suriye’deki Kürt savaşçılar Hecin’i muazzam bir savaş ve mücadeleden sonra ele geçirdi. ABD destekli Kürt savaşçılar ülkenin doğusunda yer alan ve  terör örgütü IŞİD tarafından tutulan son şehri de ele geçirdi. Kürtlerin bu zaferi dünya basınında geniş yer uyandırdı. Kimi muazzam bir savaş dedi, kimi ise zafer olarak değerlendirdi.

Dünya basınında Kürtlerin Hecin’de IŞİD’e karşı elde ettiği başarının yankıları şu şekilde cereyan etti:

ABD yayın organı The Washington Post gazetesi Kürt savaşçıların Suriye’nin doğusunda bulunan terör örgütünün son kasabasını ele geçirdiğini duyurdu. Haber, “ABD destekli Kürtler IŞİD’in son şehirini ele geçirdiler” başlığı ile verildi.

Fransız haber ajansı AFP ise, “Kürt liderliğindeki güçler, terör örgütü IŞİD’İn Suriye'nin doğusunda bulunan cihatçıları ortadan kaldırmak için muazzam bir operasyon sonucu IŞİD’in son kalesini de ele geçirdi” ifadelerine yer verdi.

Londra merkezli İnsan Hakları İçin Suriye Gözlemevi'nin (SOHR)  Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG),  IŞİD çetelerinin kontrol ettiği toprakların son hücresi ve en büyük yerleşim yeri olan Hecin’i güvence altına aldığını doğruladı. SOHR başkanlarından Rami Abdulrahman, "Bir hafta süren yoğun savaş ve hava saldırılarından sonra SDG, IŞİD’i Hecin dışına çıkarmayı başardı” dedi.

Arap Haber ajansı Asharq Al-Awsat ise haberinde Kürt güçleri, IŞİD’in ana hücresi Hecin’i ele  geçirdi. Koalisyonun büyük destek verdiği operasyonda teröristler Hecin’den çıkarıldı” dendi

Amerika’nın Sesi ise olaya yönelik yaptığı haberde, “Kürt liderliğindeki Suriye Demokratik Güçleri, Hacin'de IŞİD’e ağır bir darbe indirdi. DSG, şiddetli çatışmalar sonucu Hecin’i alarak IŞİD’e tekrar darbe vurdu” sözlerine yer verdi.

Birleşik Krallık merkezli Middle East Eye ajansı ise, “ABD destekli koalisyonun hava saldırıları ile desteklediği Kürt egemen güçleri, doğu Suriye'de yer alan ve terör örgütü IŞİD’in önemli merkezlerinden biri olan Hecin’i ele geçirdi.”

NBC News ise, Kürtlerden IŞİD’e ağır darbe. Koalisyonun desteklediği Kürtler başarılı bir operasyon sonucu bölgeyi IŞİD terör örgütünden kurtararak zafer ilan etti” sözlerini kullandı.

 

| Haber ve derleme PeyamaKurd'e aittir.