image

PeyamaKurd – Rojava sakinleri yeni bir mücadeleye hazırlanıyor. Dünyanın dikkatini Ukrayna'daki savaşa odaklayan Türkiye lideri, Suriyeli Kürt savaşçıları geri püskürtmek ve sınır bölgesinde uzun zamandır aranan bir tampon bölge oluşturmak için büyük bir askeri operasyon planladığı gizlemiyor.

Gerilim yüksek. ABD destekli Kürt savaşçılar ile Türk güçleri ve Türkiye destekli Suriyeli milisler arasında karşılıklı ateş ve top atışlarının olmadığı neredeyse bir gün geçmiyor.

Analistler, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın komşu Suriye'deki kendi hedeflerini zorlamak için Ukrayna'daki savaştan yararlandığını hatta Türkiye'nin bir NATO üyesi olarak Finlandiya ve İsveç'in ittifak üyeliğini veto etme yeteneğini potansiyel bir koz olarak kullandığını ifade ediyorlar.

Ancak Ankara'nın büyük bir saldırısı, Türkiye'nin hem ABD hem de Rusya ile bağlarını bozma tehdidinde bulunan riskler ve komplikasyonlarla geliyor. Aynı zamanda, IŞİD’in hala karanlıkta pusuya yattığı bölgede yeniden hortlamasına neden olacaktır.

ABD merkezli Associated Press (AP), sahadaki durum ve bazı önemli konuları şöyle ele aldı:

“Bir gece ansızın gelebiliriz”

Erdoğan geçen ay operasyon yapacaklarını dile getirdi. Türk lideri, 2019'da o konumda tampon bölge oluşturmak istedi ancak askeri operasyon ile bunu başaramadı.

“Bir gece ansızın gelebiliriz” diyen Erdoğan, belirli bir zaman çizelgesi vermeden operasyon gündemine devam ediyor.

2016'dan bu yana Türkiye, terör örgütü olarak kabul ettiği YPG'yi hedef alan üç büyük operasyon başlattı. PKK, Türkiye ile çatışırken YPG, IŞİD ile mücadelede ABD liderliğindeki güçlerin bel kemiğini oluşturuyor ve Suriye'de kanıtlanmış bir ABD müttefiki olarak dünyada kabul görüyor.

Türkiye, Suriye'deki önceki üç askeri operasyon aracılığıyla, Afrin, Tel Abyad ve Cerablus kasabaları da dahil olmak önemli noktaları zaten kontrol ediyor. Ankara, şu anda Türkiye'de bulunan 3,7 milyon Suriyeli mültecinin 1 milyonunun “gönüllü dönüşü” olmasını sağlamak için bu bölgelerde binlerce konut inşa etmeyi planlıyor.

Neden şimdi?

Analistler, Erdoğan'ın muhtemelen Suriye'de zamanında bir operasyon yapılmasını sağlayan hem uluslararası hem de yerel koşulların bir araya geldiğini gördüğünü söylüyor. Rusların kafası Ukrayna'daki savaşla meşgul ve Amerikalıların Erdoğan'ın NATO'nun Finlandiya ve İsveç'i de kapsayacak şekilde genişlemesine yönelik itirazlarından vazgeçmesine ihtiyacı var.

Philadelphia'daki Dış Politika Araştırma Enstitüsü'nün araştırma başkanı Aaron Stein, "Onlar (Türkler) Batı'dan tavizler almak için bir fırsat görüyorlar" dedi.

Bir Suriye saldırısı, enflasyonun %73,5'e ulaştığı, ekonomilerinin düşüşte olduğu bir zamanda Türk milliyetçisi seçmenleri bir araya getirmek için de kullanılabilir.

Türkiye, gelecek yıl cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri düzenlemeye hazırlanıyor ve YPG'yi bölgeden çıkarmak için yapılan önceki operasyonlar, geçmiş seçimlerde Erdoğan'a verilen desteği güçlendirdi.

“Kürtler, saldırıyı ciddiye alıyor”

Şimdiye kadar, Türk ordusu oldukça hızlı bir şekilde çağrılabilmesine rağmen, yakın bir işgale işaret eden hiçbir seferberlik belirtisi yok.

Ancak Suriyeli Kürt savaşçılar, Türkiye'nin son tehdidini ciddiye aldıklarını ve olası bir saldırıya hazırlandıklarını söylüyorlar.

Kürtler ayrıca söz konusu operasyonun IŞİD ile mücadeleyi önemli derecede baltalayacağını vurguluyorlar.

“Türkiye'nin; ABD ve Rusya ilişkileri”

Büyük çaplı bir askeri operasyon, yüksek riskleri de taşıyor. Olası bir operasyonun Suriye'nin kuzeyinde (Rojava) askeri varlığı bulunan ABD ve Rusya'yı kızdırması muhtemel.

Türkiye ve Rusya, Suriye'nin 11 yıllık ihtilafında rakip tarafları destekliyor, ancak ülkenin kuzeyinde yakın koordinasyon içindeler. Suriyeli muhalif aktivistlere göre, Rusya resmi bir açıklama yapmasa da son günlerde Türkiye sınırına yakın bir üsse savaş uçakları ve helikopterler gönderdi.

Ancak Moskova Ukrayna'ya odaklanmışken, Vladimir Putin'in Türkiye'nin güney sınırı boyunca uzanan bir toprak şeridi üzerinde Erdoğan'ın yoluna çıkması pek olası değil.

Washington, IŞİD'e karşı harekatta zor kazanılan kazanımları riske atacağını söyleyerek bir Türk askeri harekâtına karşı olduğunu açıkça belirtti.

Analist Stein, olası sıcak noktalar olan Kobani ve Tel Rıfat'taki Rus varlığı nedeniyle herhangi bir operasyonun karmaşık olacağını söyledi.