image

PeyamaKurd – ABD, milyonlarca insanın öldürüldüğü ve derin geri çekilme döneminin yaşandığı I. Dünya Savaşı’ndan yorgun çıktı. Bunun üzerine Irak ve Afganistan savaşı eklenince uzun süreli izolasyon sürecine girdi ve sessizliğini korudu. Suriye iç savaşı ve IŞİD terörünün ortaya çıkması ile beraber Orta Doğu’ya tekrar gelen ABD, bölgede aktif mücadeleye başladı. ABD, IŞİD ile mücadelede Kürtleri müttefik olarak seçti ve Kürtler de çok büyük başarılar ortaya koydu.

İsrail’in Jerusalem Post yayın organında Sarah N. Stern imzasını taşıyan, “KÜRTLERİN KAVGASI, İNSANLIĞIN SAVAŞIDIR” adlı bir makale yayınlandı. Yazar makalede Kürtleri, Yahudilere benzeterek, “Kürtlerin kaderi de aynı Yahudiler gibi acılı ve sessiz. Onların bugünkü kavgası, insanlığın savaşıdır. Eğer biz şimdi Kürtlerin çığlıklarından uzak durmayı seçersek, tarihimiz sonsuza dek kararacak” ifadelerini kullandı.

“Kürtlere yapılan, Yahudilere yapılanlarla aynıdır”

Hitlerin Yahudilere yaptığı her şey ortadadır. Bu resim Suriye'de bugün Kürtlere olanlardan çok farklı değil. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendi halkının insan haklarını çiğnemeye alışmış bir zalim ve tam bir dokunulmaz. Temmuz 2016 da yapılan darbeden bu yana Erdoğan piyasada akademisyenlerin, politikacıların ve gazetecileri keyfi tutuklamalar ile kendince arındırma çalışmalarını sürdürüyor. Şüphesiz onu hafifte olsa tehdit eden herkes hapis cezasına çarptırılıyor. 

ABD, Irak ve Afganistan’daki yorucu savaşların ardından derin bir izolasyon ve geri çekilme dönemini geride bırakarak Orta Doğu’ya bir kez daha geldi. Erdoğan ise, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran'ın mollalarıyla birlikte bölgedeki boşluğu doldurmak için Amerika'nın Orta Doğu'dan çekilmesini bekliyor.

“Erdoğan, Kürtleri günah keçisi seçiyor”

Hitler, Yahudileri günah keçisi olarak seçmişti. Erdoğan da tıpkı Hitler gibi bugün Kürtleri günah keçisi olarak seçiyor. Türkiye, PKK ve YPG hareketi arasında hiçbir ayrım yapmıyor. 

Kürtler, IŞİD terörünü ortadan kaldırmak için cesurca savaştılar. Türkler, Rusların da desteğini alarak Afrin’e girdi ve Kürtleri bombaladı. Kürtler, hiç kimsenin bir damla kanının dökülmesini istemediler. Çünkü Afrin bölgesi, Kürtler, Sünni Araplar, Asurlular, Êzdîler ve diğer kökenler için güvenli bir sığınak durumundaydı. Erdoğan, uluslararası hiçbir kuralı dinlemeden terör bahanesi ile Kürtlere saldırdı.

“Kürtlere baktığımda, Yahudi halkını görüyorum”

Kürtlere baktığımda, İsrail Devleti'nden önceki Yahudi halkının tarihini görüyorum. Afrin'deki Kürt halkını da topraklarını cesurca savunan İsrail devleti öncesi bölgede bulunan ilk Yahudi yerleşimciler gibi görüyorum. 

“Türkiye, İran ve Rusya arasında kötülük ekseni…”

20. Yüzyılın iki büyük kötülüğü, Nazizm ve Komünizm ile mücadele etme cesaretini toplayan ABD'nin, bir kez daha cesaret, güç ve büyük kötülüklerle savaşma iradesini gösterdiğine inanmak istiyorum. Gerçek şu ki, (Bu söyleyeceğimi kabul etmek isteyip istemediğinize bakılmaksızın), Türkiye, İran ve Rusya arasında yeni bir kötülük ekseni ortaya çıktı. Ve bir diğer gerçek şu ki, Bu üç ülkenin Amerika'nın tükendiğini gördükleri anda müttefiklerimize saldıracak acımasız tiranları bulunuyor. 

“Kürtlerin kavgası, insanlığımızı korumak için bir mücadeledir”

Naziler Polonya'yı işgal ettiğinde kimse sesini çıkarmadı. İşte bu yüzden Erdoğan bugün, Afrin'in Kürt bölgesi üzerindeki bu acımasız saldırıyı başlatırken benim konuşmam gerekiyor.

Batı, Yahudilerin çığlıklarına ses çıkarmadı. Ama eğer biz şimdi Kürtlerin çığlıklarından uzak durmayı seçersek, tarihimiz sonsuza dek kararacak. Çünkü Kürtlerin kavgası, insanlığımızı korumak için bir mücadeledir.

 

| Haberin Türkçe çeviri kaynağı PeyamaKurd'e aittir.