image

PeyamaKurd - Joe Biden Kürt davasına sempati duyuyor olabilir, ancak ABD başkanı olarak her zaman Kürtlerin çıkarına hareket etmeyebilir.

Orta Doğu'da yaşayan pek çok Kürt, Joe Biden'ın Amerika Birleşik Dünyadaki oğul seçimlerde Donald Trump'a karşı zaferden duyduğu cevabı verdiği cevap verdi. Trump'ın eski başkan yardımcısının sempati duyduğu biliniyor ve başkanlığının izlendiği zararlı politikalardan bir miktar rahatlama alınması bekleniyor.

Hatta belki de Biden yönetiminin bağımsız bir devlet hayalinin '  gerçekleşmesini denetleyebileceğini umuyor. Ne de olsa Mayıs 2015'te Kürdistan Bölgesi Yönetimi (KBY) Başkanı Mesut Barzani'ye “İkimiz de bağımsız bir Kürdistan göreceğiz” diyen Joe Biden kendisi idi. 

Al Jazeera yazarı Yarevan Saeed bu hafta yayınladığı, “Biden, Kürtler için ne yapabilir ve yapamaz” makalesi ile yeni ABD yönetiminin Kürtlere yönelik nasıl bir pozisyon alacağını değerlendirdi. Yazara göre Biden'in Kürtlere yönelik söylemleri ve pratiği birbirinden farklı iken yeni yönetimin bu minvalde Kürtlere yönelik politikasını da belirtmesi gerek. 

Ancak bu tür umutlar gerçekçi mi?

Biden, Kürtlerin sadık bir destekçisi gibi görünüyor. Biden, 1991'de George Bush'u, Saddam Hüseyin komutasındaki güçlerin kuzey Irak'taki kurtarılmış Kürt bölgelerini tekrar ele geçirmesine izin verildi için kınamıştı. Biden ayrıca 2002'de KBY parlamentosuna hitaben bir konuşma üyelerine “dağların tek arkadaşları” konusunda güvence vermişti.

2003 Irak operasyonundan sonra Biden, iç savaşı tetikleyen mezhepsel gerilimleri hafifletmeye yardımcı olmak için Kürt, Sünni ve Şii bölgelerinin kurulduğu federal bir modeli savundu. Bu hamle, özerkliklerinin bir garantisi olarak gören Kürtler tarafından memnuniyetle karşılandı.

Biden, Trump yönetiminin Kürtlere yönelik politikalarını da sert bir şekilde eleştirdi. Trump, 2019'da Türkiye'ye Suriye'nin kuzeydoğusundaki (Rojava) ve eklemini Kürtlerin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçlerine (DSG) saldırması için yeşil ışık yaktı. Biden, karar sonrası Trump'ı, “şimdiye kadar sahip olduğumuz en pervasız ve beceriksiz başkomutan” olarak nitelendirdi.

Ancak gelecek cumhurbaşkanı aynı zamanda bir realist ve 20 Ocak 2021'de göreve kaynakında, ülkesinin çıkarlarını en iyi şekilde koruyacak. Kürtleri destekleme hedefi, belirleyeceği daha geniş ABD-Orta Doğu gündemi ile sınırlanacak.

'Joe Biden'ın Kürtler ile ilişkisi' 

Obama dönemi zarfında Biden, ABD çıkarlarını ilerletmek için Kürt liderlerle kişisel ilişkilerini defalarca güçlendirmeye çalıştı ve bazı Kürtlerin Kürtlerin karşısındaki pozisyonlarını güçlendirmelerini engelledi.

Biden, Irak'ta Kürt özerkliğini diğerken Erbil'e, hükümet merkezi uzlaşması için baskı yaptı. Şahsen Barzani'den KBY anayasası yüksek oy emelemesini istedi. Çünkü tartışmalı Kerkük vilayeti anayasaya Kürt hazırlık ayrılmaz bir parçası olarak dahil etmişti. Bu, Irak'ta Kürtler ve Araplar arasında bir çatışmaya yol açacak ve Irak'taki ABD çıkarlarının altını oyacaktı.

2010 yılında Biden, Obama ile birlikte bizzat Kürt lider Celal Talabani'den Irak'ın başkanlığını, o yılın başlarında seçimleri Irakiye Koalisyonu Başkanı Iyad Allavi lehine bırakmasını istedi. Bu hamle, Kürt finans büyük ölçüde azaltacak olan Kürtlere tahsis edilen bir mevkiden vazgeçmek istenecek olacaktı. Talabani talebi geri çevirdi ve görevde kaldı.

"Biden'in Kürtlere yönelik söylem ve pratiği birbirinden farklı" 

Biden, 2014 yılında Erbil'in bütçesini kısma ve Kürtleri Irak Ordusundan giderilmesi alan Irak Başbakanı Nuri El Maliki'yi destekledi. Biden , Kürtlere çok destek verirken, pratikteki sicili ise karışık olduğunu söylemedi. O, insan haklarına ve özgürlüğe derinden inanan biri olarak Kürtlerin bağımsız bir devlete sahip olmasını isteyebilir, ancak bunun dünyanın en zorlu jeopolitik bölgelerinden oluşturabileceği sonuçları da anlıyor.

2007'de Kürt liderleri bağımsızlığın peşinden gitmemeleri konusunda uyararak: "Türkler ve İranlılar tarafından yenilirsiniz, boyut saldıracaklar, topyekün bir savaş çıkacak" diyerek ABD'nin onları koruyamayacağını söyledi. 

Üst düzey Kürt yetkililer, Mayıs 2015'te Kürdistan Bölgesi'ne yapılan seyahatte, Kürtlerin özlem duyduğu, Biden'ın "bağımsız bir Kürdistan" sözlerini, Washington'un uzun süren politikasından bir sapma olarak görüldüğünü söylediler . 

“Yeni, ABD yönetimi Kürtlere yönelik politikasını ifade etmelidir” 

Bu yüzden, bir sonraki ABD yönetiminin istikrarı için gerçek hayatta ortaya çıkan olası yanlış anlamaları için Kürtlere yönelik politikasını ifade etmek önemlidir. Kürtler, Biden'in kendileri için neler yapabileceğine dair beklentilerini kendileri yönetmeli. ABD'nin destek vermesini veya anlaşmazlıklarını beklemek yerine, kendileri için neler yapabileceklerine odaklanmalılar. 

Kürtler; kurumlarını güçlendirmek, hukukun üstün yetenek sürdürmek, iç siyasi gerilimleri hafifletmek ve ifade ve demokrasiyi kucaklayan bir eksen içine girmeliler. 

Tüm bu konulardaki ilerleme, en azından bir plan dış politika öngörülebilirliği ve istikrarı yapılacak olan yeni yönetim tarafından memnuniyetle karşılanacaktır. Bu, Trump'ın dört yıllık düzensiz liderliği ve umursamaz karar alma değerlendirmeinden sonra çok duyulan bir yazı.

Çeviri | PeyamaKurd