image

PeyamaKurd - Suriye Milli Ordusu’nun (SMO) Rojava’da Türkiye’nin yapacağı operasyon gündemi için hazırlıklarını tamamladığı öne sürüldü.

Türkiye destekli Suriyeli milis yapılanmalar, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Menbiç’teki askeri mevzilerine yönelik bombardımanlarını artırırken, Türk kaynaklarına göre, SMO, Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde ilan ettiği olası askeri operasyonla ilgili hazırlıklarını tamamladı ifade edildi.

“Türkiye ve SMO, DSG’ye karşı hazırlıklarını tamamladı iddiası”

Basın yayın organlarının askeri kaynaklardan aktardığı bilgilere göre, birinci aşamada Menbiç ve Tel Rıfat’ı hedefleyen askeri operasyonu başlatma kararını bekleyen Türkiye destekli SMO, tüm eğitimlerini ve hazırlıklarını tamamladı.

Kaynaklar TSK ve istihbarat yetkililerinin, Halep kırsalında SMO gruplarının komutanlarıyla bir araya geldiğini ve olası askeri operasyonların nihai detayları hakkında bilgi verdiklerini belirtti.

Kaynaklara göre Kilis Operasyonlar Odası’nda yapılan toplantıya Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Türk istihbarat yetkilileri ile SMO komutanları katıldı.

“Toplantı Lavrov’un Türkiye ziyaretinden önce yapıldı”

Bu toplantı, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Rus askeri heyetinin Türkiye’de gerçekleştireceği ziyaretten iki gün önce geldi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta yaptığı açıklamada, Suriye’nin kuzeyindeki (Rojava) olası askeri operasyonun Menbiç ve Tel Rıfat’ı hedef alacağını söylemişti.

Erdoğan’ın bu açıklamaları, Ankara’nın, söz konusu iki bölgede SDG’yi himaye eden Washington’dan izin beklemeyeceği şeklinde yorumlandı. Analistler ise Rusya’nın bu operasyonu onaylamasının şart olduğunu savunuyorlar.

TSK ve SMO, SDG’ye bağlı Menbiç Askeri Konseyi’nin kontrolündeki bölgeler arasında yer alan Es-Sukkariye el-Kebire köyündeki konuşlanma noktalarını bombaladı. Bu bombardıman sonucu Menbiç kırsalındaki El-Hamra köyünde sivil yerleşim alanlarına top mermisi düştü.

Halep’in kuzey kırsalındaki Mara kenti çevresinde bulunan Selsane Üssü’nde konuşlu Türk güçleri önceki gece Halep’in kuzey kırsalındaki El-Vahşiyye ve Um el-Kura köyleri arasında bulunan Rus askeri noktasının çevresini bombaladı.

Rus askeri polisi ve Türk güçleri Kobani kırsalında ortak devriye faaliyeti icra etti. İki taraftan toplam 8 askeri aracın katıldığı devriye, Kobani kırsalındaki Gureyb köyünden başladı ve birkaç köyü geçerek Kobani’nin batısındaki Eşme köyüne ulaştı.

İki Rus helikopterinin eşlik ettiği devriye araçları daha sonra başlangıç noktalarına geri döndü.