image

PeyamaKurd - ABD’li Demokrat Senatör Tammy Duckworth dün kongreye gönderdiği bir mektupla, ABD Başkanı Joe Biden'ı Rojava’daki Kürt nüfusu üzerindeki “kötü niyetli faaliyetlerini” durdurması için Türkiye üzerindeki baskıyı artırmaya çağırdı.

ABD-Türkiye ilişkileri, Biden’in 1915 Ermeni katliamını soykırım olarak kabul etme kararından sonra daha kötü bir hale gelirken söz konusu mektup ise Biden'ın Ankara'ya karşı daha güçlü bir çizgi çekmesini içeriyor. 

Politico’da yayınlanan bir haberde, ABD’li Demokrat Senatör Tammy Duckworth, ABD Başkanı Joe Biden’a gönderdiği mektupta, Türkiye’nin Kürtler üzerindeki baskısını artırmasını önlemesi gerektiğini talep etti.

Duckworth’un mektubunda ayrıca, Biden’den Kürt güçlerinin radikal örgütlere karşı verdiği fedakarlıkları açıkça kabul etmesini, savaşta yer alan Kürtlere özel göçmen vizeleri sağlamak, ABD ordusuna yardım eden Yeşil Kart sahibi Kürtlerin de vatandaşlık başvurularının "süratle" gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulandı.

“Kürtleri desteklemek için daha fazlası yapılmalı”

Eski Başkan Donald Trump, Recep Tayyip Erdoğan ile samimi bir ilişki geliştirirken, Biden yönetimi ise Türkiye üzerindeki baskıyı arttırarak tersi yöne hareket ediyor.

Senatör Duckworth dün gönderdiği mektupta, Biden'ı terör örgütü IŞİD'e karşı mücadelede ABD ordusuyla "omuz omuza durduğunu" ifade ederek Kürtleri desteklemek için daha fazlasını yapmaya çağırdı.

Duckworth mektupta, Ekim 2019'da yıkıcı bir operasyonla Kürtlerin elindeki bölgeye girmesi adına Türkiye'yi "cesaretlendirdiği" için Trump'ı kınadı. Mektupta ayrıca bu hamlenin on binlerce sivili tehlikeye attığı, ve IŞİD’li tutukluların serbest bırakılmasını riske atan bir insani kriz yarattığını dile getirilerek, “Bu durum uluslararası itibarımıza ciddi şekilde zarar verdi” deniyor.

Mektupta Duckworth, Biden'ı IŞİD tarafından harap edilen Kürt bölgelerini yeniden inşa etmelerine ve Kovid-19'un yayılmasıyla mücadele etmelerine yardımcı olmak için dış ve insani yardım desteği ulaştırmaya çağırdı.

“Türkiye’nin, Kürtlere karşı yürüttüğü kötü niyetli faaliyetler durdurulmalı”

Politico’nun ulaştığı mektupta, "Amerika geri döndü ve diplomasi bir kez daha dış politikamızın merkezinde yer alıyor. Ulusal hedeflerimize ulaşmak için müttefiklerimize ve ortaklarımıza olan güven ve güveni yeniden tesis etmeliyiz” deniyor.

Duckworth mektupta, Biden'dan Türkiye’nin Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü üyesi olarak uluslararası anlaşmazlıkları barışçıl yollarla çözme yükümlülüğünü yerine getirmesini ve özellikle de Kürtlere karşı devam eden kötü niyetli faaliyetlerini durdurması adımda ciddi bir girişimde bulunması gerektiğini talep etti.

Ekim 2019’dan bu yana, Türkiye ve desteklediği radikal gruplar, bir zamanlar Kürtlere ait olan Rojava bölgesine girerek yerel halka zorluklar yaşattı, yerlerinden etti. Eylül 2019 sonlarında varılan bir anlaşmada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Erdoğan, bölgenin bazı noktalarında ortak devriye faaliyeti üzerine anlaştılar.

“Kürtlerin verdiği mücadele ve fedakarlığı açıkça kabul edin”

Türkiye bu anlaşmaya rağmen terör örgütü olarak gördüğü PKK’nin bir kolu olduğunu kabul ettiği ve ana omurgasını Kürtlerin oluşturdu Demokratik Suriye Güçlerine (DSG) saldırılarını sürdürdü. DSG ise , ABD'nin terör örgütü olarak kabul ettiği PKK ile hiçbir bağları olmadığını, ancak birçok üst düzey Kürt yetkilinin PKK ile bağları olduğunu belirtti.

Duckworth ayrıca mektupta, Biden’den Kürt güçlerinin radikal örgütlere karşı verdiği fedakarlıkları açıkça kabul etmesini istedi. IŞİD terörü ile mücadeleye yardım eden Kürtlere özel göçmen vizeleri sağlamak ve ABD ordusuna yardım eden Yeşil Kart sahibi Kürtlerin de vatandaşlık başvurularının "süratle" gözden geçirilmesi gerektiğini vurguluyor.


⇔ Çeviri: PeyamaKurd 

 


⇒ Farklı konulardaki analiz ve görüşlere bu LİNK üzerinden ulaşabilirsiniz