image

PeyamaKurd - 2021 bütçe tasarısının Irak Parlamentosu tarafından onaylanmasının hemen ardından, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’nin Bağdat’a yapmış olduğu ziyaret, son derece önemliydi. Neçirvan Barzani, bu ziyaret kapsamında üst düzey merkezi hükümet yetkililerinin yanı sıra, hem yabancı kuruluşların temsilcileriyle hem de çeşitli siyasi partilerin liderleriyle önemli görüşmeler gerçekleştirdi.

Ahlul Bayt News, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’nin 2021 bütçe tasarısının onaylanmasının ardından Bağdat’a yaptığı ziyareti köşesine taşıdı. Yayımlanan makalede, Neçirvan Barzani’nin, Bağdat’a yapmış olduğu ziyaretin amacı ve kazanımlarına yönelik  bazı değerlendirmeler yapıldı. 

Neçirvan Barzani görüşme kapsamında Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Temsilciler Konseyi Başkanı Muhammed el-Halbusi, Yüksek Yargı Başkanı Faeq Zeydan, Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmet Gayt ve Birleşmiş Milletler Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis Plasscheart ile bir araya gelmiş ardından da Irak’taki siyasi partilerin temsilcileriyle de önemli görüşmeler yapmıştı.

Bu görüşmeler kapsamında önemli olan soru şu idi: “Neçirvan Barzani’nin ziyaret çerçevesinde hedefleri ve kazanımları nelerdi?”

Erbil-Bağdat anlaşmazlıklarını çözüme kavuşturmak”

Neçirvan Barzani’nin Bağdat’a gerçekleştirdiği ziyaretin ilk ve belki de en önemli amacı, 2005 yılından bu yana çeşitli nedenlerle ortaya çıkan Erbil- Bağdat anlaşmazlıklarını çözüme kavuşturmak idi.

Özerk bölgenin statüsü, Kürdistani bölgeler dışında kalan ihtilaflı bölgeler, petrol üretimi-satışı ve gümrük gelirleri gibi sorunlar, taraflar arasındaki anlaşmazlıkların temel nedenleri olmuş ve müzakereler kapsamında çözüme kavuşturulması amaçlanmıştı. 

Bu sorunların en önemlisi olan ‘bütçe’ konusu yakın zamanda çözüme kavuştu ve Bağdat hükümeti, Kürdistan Bölgesi’nin merkezi hükümetten bütçe payını alması karşılığında, Erbil’den, petrol satış gelirleri ve gümrük gelirlerinin yarısını teslim almayı kabul etti.

Anlaşmanın ardından gerçekleşen Barzani ziyareti, Kürtlerin merkezi hükümetle aralarındaki anlaşmazlıkları çözüme kavuşturması ve Kazımi hükümeti ile savunma alanında yeni bir anlaşma yapma girişimi olarak görülebilir.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) içerisinde ılımlı bir lider olarak görülen Neçirvan Barzani, taraflar arasındaki anlaşmazlıkları çözme konusunda her zaman olumlu bir görüşe sahip olmasından dolayı, Bağdat’taki yetkililer kendisini görmekten ve müzakere masasına oturmaktan mutluluk duyuyor.

Neçirvan Barzani’nin Bağdat’ta nüfuz etme hamlesi” 

Neçirvan Barzani’nin Bağdat ziyaretinde, Erbil ile Bağdat arasındaki anlaşmazlıkları çözüme kavuşturma girişimlerinin yanı sıra, Irak Parlamentosu’nda siyasi fraksiyonlar arasında nüfuz elde etme hamlesi, siyasi gözlemcilerin gözünden kaçmış gibi gözüküyor.

Barzani’nin bu çabası ziyaret kapsamında dikkat çekilmesi gereken çok önemli bir ayrıntıdır.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Irak’ta çeşitli dönemlerde başbakan olan liderlerle önemli anlaşmaları vardı fakat bu anlaşmalar parlamento tarafından sürekli sekmeye uğratıldı. KDP liderleri ile anlaşmazlıkları çözüme kavuşturmak için görüşmeler yapan ve bundan dolayı parlamento tarafından ciddi şekilde eleştirilen Irak Başbakanı Mustafa Kazımi’de bunun son örneğidir. 

KDP, Irak hükümeti içerisindeki önemli figürler ve siyasi liderlere ek olarak, anlaşmaları sürdürmek ve merkezi hükümetle ilişkileri sıkı tutmak için parlamento içerisinde nüfuz elde etmeyi planlıyor. 

Neçirvan Barzani’nin Bağdat’taki yoğun ziyareti bu vizyonu gerçekleştirmek için yapılan önemli bir adımdır.

Diğer yandan Neçirvan Barzani’nin parlamentodaki temaslarını ve bağlarını geliştirme çabalarının arkasında yatan önemli nedenlerden biri de, yeni Bağdat-Erbil anlaşmasının uygulanması ve kalıcı hale gelmesi için güvence elde etme isteğidir.

KDP hükümeti, Bağdat ile varılan bütçe anlaşmasının uygulanması ve kendi paylarının düzenli olarak ödenmesi halinde siyasi tabanına da büyük bir güvence vererek önemli bir ivme kazanacaktır. 

Barzani görüşmeler kapsamında verdiği demeçte, “Hepimiz hatalar yaptık ve Irak’ta yeni bir sayfa açmamız gerekiyor. Sorunları çözmek ve geçmiş deneyimler ders almak için geleceğe yönelik bir sayfa açmalıyız” şeklinde konuşmuş önemli sinyaller vermişti.