image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Joe Biden, Erbil’deki saldırının mimarı milislere karşı saldırı emrini verdi ve, “Bu, İran’a bir mesajdır” dedi.

New York Times gazetesi, ABD’nin Erbil saldırısından sorumlu İranlı milislere yönelik yaptığı operasyonu ele aldı. Helene Cooper ve Eric Schmitt tarafından kaleme alınan yazıda, “Söz konusu dengeli askeri misilleme, koalisyon ortaklarıyla istişare dahilinde, diplomatik önlemler çerçevesinde yürütüldü” denildi.

Pentagon Sözcüsü John Kirby, Biden’in saldırılar, ABD ve koalisyon güçlerine yönelik devam eden tehditlere yanıt olarak operasyona izin verdiğini söyledi. Washington’daki ABD’li yetkililer ise, operasyonun nispeten küçük ve dikkatlice ayarlanmış askeri bir hamle olduğunu ifade ettiler. Yetkililer aryıca, Pentagon'un saldırı için daha büyük hedef grupları önerdiğini ancak Biden'ın daha küçük bir seçeneği seçtiğini ifade ettiler.

Biden, ABD ve koalisyon güçlerini korumak için harekete geçecek”

Her ne olursa olsun Operasyon net bir mesaj veriyor: “Başkan Biden, Amerikan ve koalisyon güçlerini korumak için harekete geçecek.”

Kirby, ABD misillemesinin sadece roket saldırısının faillerini cezalandırmak olduğunu ve Biden yönetiminin Trump'ın rafa kaldırdığı bir nükleer anlaşma konusundaki görüşmeleri yenilemeye çalıştığı İran'la düşmanlıkları tırmandırmak olmadığını söyleyerek, “Hem Doğu Suriye hem de Irak'taki genel durumu hafifletmeyi amaçlayan bir şekilde hareket ettik" dedi.

Erbil’deki saldırı, Saraya Evliya ed-Dam (Kan Tugayının Muhafızları) isimli bir grup tarafından üstlenildi. Grup, geçtiğimiz yılın Ağustos ayında ABD konvoylarına yönelik iki bombalamanın sorumluluğunu da üstlenmişti. Grup hakkında henüz çok aş şey biliniyor ama bazı Amerikalı yetkililer, grubun yalnızca tanınmış Şii milislerden birinin cephesi olduğunu söylüyor.

“Suriye’de saldırmak ve Irak'taki tepkiyi önlemek akıllıcaydı”

Pentagon'da eski bir Orta Doğu politika yetkilisi olan Michael P. Mulroy, sınırlı operasyonların İran'ın seçtiği milisleri vekil olarak kullanmasının ABD’lilere saldırmaktan kaçınmalarına izin vermeyeceğinin sinyalini verme amaçlı göründüğünü söyledi. Mulroy, ancak saldırının zamanı ve yeri de önemliydi.

Mulroy şöyle devam etti: ”Irak yerine Suriye'de saldırma kararı, IŞİD'e karşı devam eden çabaların kilit ortaklarından biri olan Irak hükümeti için sorunlara neden olmaktan kaçınacaktı. Suriye’de saldırmak ve Irak'taki tepkiyi önlemek akıllıcaydı.”

Biden, Irak Başbakanı Mustafa Kazimi ile Salı günü yaptığı telefon görüşmesinde roket saldırılarını ele almıştı. Daha sonra yapılan Beyaz Saray açıklamasında ikilinin, "Bu tür saldırılardan sorumlu olanların tümüyle hesap sorulması gerektiği konusunda anlaştığı" ifade edilmişti.

Amerikan istihbarat teşkilatları söz konusu saldırının start verilmesi için birkaç gündür çalışmaların içindeydi. ABD’li yetkililer, saldırının az sayıda milisi öldürdüğünü ifade etseler de Pentagon bilançoya ilişkin ayrıntılı bir değerlendirme sunmuş değil.

“Biden, Irak hükümetini çapraz ateşte yakaladı”

Irak’ta bulunan ve İran destekli milislere bağlı Saberin News Telegram kanalı, bir ölü ve birkaç yaralının olduğunu açıkladı. Saldırıların boş bir binayı ve milislerin kullandığı başka bir yapıyı hedef aldığını söyledi. Bu noktalar, Suriye-Irak sınırına yakın El Kaem ile Ebu Kamal arasındaki bir bölgedeydi.

Biden yönetimi, Erbil'deki roket saldırısına karşın, Trump'ın İran'a karşı yürüttüğü politika ve Irak'taki vekillerinin geçmiş politikalarından daha ölçülü bir yanıt verdi. Bu da, Irak hükümetinin çapraz ateşte yakalandığının bir göstergesi.

“Asıl operasyon yerini ABD kendi seçecek”

Washington’daki yetkililer, ABD'nin asıl operasyona kendi seçtiği yer ve zamanda karşılık vereceğini ifade ediyorlar.

Bilindiği üzere ABD, Irak'taki asker sayısını 2.500'ün altına çekti ve son iki yıl içinde bölgedeki bazı üsleri boşalttı. Amerikan yetkilileri milis saldırılarının askerleri daha kolay savunulacak üslere taşıma kararını da etkilediğini kabul etmesine rağmen, Irak'ın artık geçmişte IŞİD ile savaşmak için yaptığı yardıma ihtiyacı olmadığını söylüyorlar.

İran, Ocak 2020'de Kasım Süleymani’nin ölümüne karşı misilleme yapmayı planladıklarını açıkça belirtmişti. Süleymani’nin ölümünden günler sonra İran, Irak'ın Anbar Eyaletindeki Ayn Esad hava üssünde bulunan ABD güçlerine yönelik füze saldırıları düzenleyerek 100'den fazla askeri yaralamıştı.


Çeviri: PeyamaKurd 

 


Farklı konulardaki analiz ve görüşlere bu LİNK üzerinden ulaşabilirsiniz