image

PeyamaKurd - ABD destekli koalisyon ve müttefikleri Kürtler, terör örgütü IŞİD kontrolündeki son kale sayılan Hecin’i alarak Suriye'de büyük bir savaş kazandı. Fakat ABD destekli Kürtler, Türkiye’den aldığı tehditle beraber yeni bir çatışma başlayacak gibi görünüyor.

Erdoğan’ın Kürtlere yönelik operasyon açıklamasının yankıları dünya gündeminde kalmaya devam ediyor. ABD kaynaklı NewsWeek Dergisi bugün,  “ABD, Suriye'de bir büyük mücadele kazandı, fakat Trump Türkiye'ye geri dönmesini söyledi” başlıklı bir analiz haber yayınladı.

“ABD ve Türkiye arasında anlaşma iddiası”

Çoğunlukla Kürtlerden oluşan Suriye Demokratik Güçleri (SDG), 2015'ten bu yana ABD liderliğindeki koalisyonun ana ortağı oldu. Suriye Demokratik Güçleri, Hecin kasabasında muazzam bir savaştan sonra IŞİD'e karşı zafer ilan etti denebilir. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ordusunun Kürt kontrolündeki bölgelere operasyon yapacağını açıkladı. Pentagon ise tek taraflı saldırının kabul edilmeyeceğini söylüyor.

Wall Street Journal  gazetesi ise, ABD’li bir yetkilinin Trump’ın Erdoğan'dan beklenen saldırıları durdurmasını istediğini söyledi. Bir Türk yetkili ise, “daha ​​etkili bir koordinasyon ihtiyacına” karar verdiklerini ifade etti.  Ajans Fransa (AFP) ise haberinde, Türkiye Cumhurbaşkanlığı’ndan bir kaynağın, iki liderin "Suriye konusunda daha etkin bir işbirliğini sağlamayı kabul ettiklerini ve bu konuda anlaştıklarını" belirtti.

“Çıkarlar birbirinden ayrıştı”

ABD ve Türkiye, 2011’de aynı amaç için Suriye’de bulundular. Ancak, Washington IŞİD’in giderek büyüyen eylemlerini durdurmak için Suriye Demokratik Güçlerini desteklemesi ile iki ülkenin çıkarı birbirinden ayrıldı. Türk askerleri, yılın başında Suriye topraklarına saldırarak Kürt güçlerini Afrin'den uzaklaştırdı.

Bu saldırılar, ABD'nin Suriye’de IŞİD’e karşı yürüttüğü kara harekâtında bir duraklamaya neden oldu. SDG’nin, IŞİD'e karşı mücadelesinin üçüncü ve son aşaması da, Türkiye'nin kuzeydeki Kürt noktalarını bombalamaya başladığı Eylül ayından sonra kısa bir süre için geçici olarak askıya alındı.

“ABD saldırıyı kabul etmiyor”

Türkiye, Kürtlere karşı Suriye muhalefeti ve cihatçılar ile anlaşma yaparak, Kürtlere karşı saldırı başlattı. Fakat ABD, Kürt müttefiklerine yapılan bu saldırıyı kesin bir dille reddederken Türkiye’nin hassasiyetlerini anladıklarını da belirtti.

Pentagon Türkiye’nin bu saldırılarına da karşı çıkarak, “Bölgenin karmaşık olduğunu bu faaliyetlerin bölgeyi daha karmaşık hale getireceğini” belirten bir açıklama yaptı. Bu bağlamda, Washington, Suriye’de bulunan ABD askerlerinin görevini Esad’ın yanı sıra İran’ın emri altındaki her türlü güçten kurtaracak siyasi bir süreci sağlamak için gayri resmi olarak genişletti.