image

PeyamaKurd - Donald Trump’ın ABD’yi ani bir karar ile Suriye’den çekmesine ilişkin yağan tepkiler dinmiyor. IŞİD ile mücadelede ABD’nin en iyi ve güvenilir müttefiki olan Kürt savaşçılar, şimdi ortada kalmış ve sırtından bıçaklanmış gibi hissediyor. DSG’li yetkililer, “Biz de haberi halk gibi televizyon izlerken öğrendik” diyorlar. Halk ise, “Anlam veremiyoruz! Neden peki?” şeklinde tepkilerini dile getiriyor. Amerikan merkezli Ulusal Kamu Radyosu (NPR), Kürtler ABD’nin çekilmesine tepkili: Onları hain olarak lanetleyeceğiz!” başlığı ile bir yazı yayınladı. 

Bizi sırtımızdan bıçakladılar

Rojava bölgesi, ABD’nin 2.200 askerini barındırıp onların üslerine ev sahipliği yapıyor. Amerikan askerleri kırsal bölgeyi zırhlı araçlarda devriye geziyor ve ‘Black Hawk helikopterler’ ile tepeden uçuyor. 

Trump’ın ABD birliklerini Suriye’den çekmeye aniden karar vermesi, Rojava’daki bu yılki kutlamaların (Noel) çoğunu kursaklarında bıraktı. Bölge halkının bazıları ABD’nin çekilmesine ilişkin, “Bizi sırtımızdan bıçakladılar” şeklinde tepki gösteriyor. 

Herkes kızgın ve kormuş!”

NPR, ABD üslerinden birkaçına ulaşmaya çalıştı. Ancak Amerikan birliklerinin yorum yapma yetkisi olmadığı söylendi. Fakat üslerin yakınında çalışan ve yaşayan Suriyeli siviller, nasıl hissettiklerinden açıkça bahsettiler. Birçoğu Trump'ın aldığı kararla onlara ihanet ettiğini düşünüyor.

37 yaşındaki Hatem Hassan, Kamışlo’da bir döviz bürosu işletiyor. Hassan, “Gideceklerse onları hain olarak lanetleyeceğiz” diyor. “Kürtler, IŞİD teröristlerini yok etmelerine yardımcı oldu. ... Ailemden IŞİD ile savaşan ve öldürülen yedi kişi var. 20 yaşlarında bile değil, çok gençtiler” diye devam ediyor. 

39 yaşındaki Haji Haidar ise, demirci dükkânında çalışıyor, “Buradaki herkes kızgın ve korkmuş. Bütün işleri beraber yaptılar ve şimdi aniden ayrılıyorlar. Anlamıyorum! İnsanlar ülkeyi sadece birine satacaklarından korkuyorlar” diyor. 

Televizyon izlerken duyduk

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), şu an için bir plan hazırlamanın zor olduğunu söylüyorlar. İki SDF sözcüsü, ABD’nin geçen hafta geri çekilme haberlerini diğerleriyle aynı şekilde televizyon izlerken duydukların” söyledi. 

Türkiye dünyayı, Kürtlere saldırmakla tehdit ediyor gerekçeyi ise PKK’ye bağlıyor ve terörist diyor. 

Türkiye, ABD’yi Kürtlerin bu bölgenin kontrolünü eline geçirmesine yardım ettiği için eleştirdi ve ABD güçleri dışarı çıkar çıkmaz bölgeyi istila edebileceğini belirtti. 

DSG, plan arayışında

Dikkat!!! Türkiye Kürtleri istila etmeyi seçerse, SDG'ninIŞİD'le savaşmayı bırakması gerekecek.

DSG’li yetkililer, Türkiye'yi sınırdan geçmekten alıkoymak Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad rejimiyle bir anlaşma yapmak da dâhil olmak üzere acil durum planları üzerine yoğunlaşmış durumda. Hatta Suriye'deki İran kuvvetleriyle bile toprak koruma anlaşması yapabilirler.