image

PeyamaKurd Özel- Ekrem İmamoğlu, Türkiye Yüksek Seçim Kurulu (YSK) mazbatasını iptal edip görevden almadan önce İstanbul belediye başkanı olarak sadece 17 gün geçirdi.

PeyamaKurd’un, The New York Times’tan Türkçe’ye çevirdiği analiz yazıda, İmamoğlu’nun İstanbul’da Erdoğan ve adamlarının hırsızlıkları ile yolsuzluklarını ortaya çıkardığı için mazbatasının iptal edildiği ifade ediliyor.


‘İmamoğlu birçok yolsuzluğu ortaya çıkardı’

Ancak belediye başkanının ofisinin işleyişinde kısa sürede, ‘belediyenin emrinde düzinelerce arabanın, işe gelmeyen memurların milyonlarca borca girmiş bir şehir ortaya çıkmasına’ zemin hazırladı. Bu gelişmeler ona bir avantaj verdi ve 23 Haziran’da kullanmayı planlıyor.

İmamoğlu,  İstanbul’u cumhurbaşkanı, başbakan ve belediye başkanı olarak 25 yıl boyunca kontrol eden Recep Tayyip Erdoğan’dan almayı hedefliyor. 

İmamoğlu , 31 Mart'ta cumhurbaşkanı kanadının adayı olan Binali Yıldırım’a karşı kazandığı zaferle Erdoğan'a utanç verici bir darbe indirdi. Ancak YSK  bu yenilgiyi iptal ederek,  cumhurbaşkanının yenilmez olduğu söylüyordu.


‘Şirketlerin çoğu Erdoğan’ın destekçileri ve çevresine ait’

İmamoğlu bir röportajında, “Bir işadamı olduğum için, bir şirkete girdiğim zaman harcanan parayı kolayca hissedebiliyorum” ifadelerini kullanarak gönderme yaptı.

Belediye başkanının ofisi şehir bütçesinin yüzde 40'ını işletirken, şehir bütçesinin yüzde 60'ı çok az bir şeffaflıkla 28 özel şirket tarafından yönetiliyor. Bu şirketlerin birçoğu, Erdoğan’ın destekçileri ve müttefikleri tarafından yönetiliyor ve yakın çevresinin çıkarları dolayısıyla, cumhurbaşkanının makamını koruması için mücadele etmesini istiyor.


‘Kürtlere ulaşabilir’

İmamoğlu; laik liberallere, muhafazakar Türkler ile Kürtlere ulaşabilecek yeni bir Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) neslini temsil ediyor. 

Seçim iptalini, “Oraya sadece ceketimle gittim ve ceketimi geri alarak bıraktım” diyen İmamoğlu, “Yaklaşık 45 gün ara verdikten sonra tekrar orada olacağım ve çalışmaya devam edeceğim” dedi.

İmamoğlu ayrıca, “Gücümüzün 10 ila 20 kat daha fazlasıyla yerde olacağız. Şimdi bu süreçte, on binlerce avukat ve milyonlarca gönüllü bizimle beraber. Bize oy verecek, AKP'ye oy vermeyecek insanların vicdanı da bizimle ”diye konuştu.