image

PeyamaKurd - Kürdistan Parlamentosu Salı günü (28.05.2019) Kürdistan’ın yeni başkanını seçmek için oylamaya gitti. Parlamentoda yapılan oylamada Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) adayı Neçirvan Barzani 81 oyun 68’ini alarak, Kürdistan Bölgesi’nin yeni başkanı olarak seçildi.  

Neçirvan Barzani Başkan seçildikten sonra Birleşmiş Milletler (BM), Amerika, Avrupa Birliği, Avrupa ülkeleri, Türkiye, Halkların Demokrat Partisi (HDP) daha birçok ülke ve kesimden tebrik mesajları aldı. 

Neçirvan Barzani’nin parlamento oylaması sonucu başkan olarak seçilmesi, Kürdistan Bölgesi’ndeki demokrasi olgusunun sorunsuz bir şekilde uygulandığını da gözler önüne serdi. 

16 Ekim ihanetçileri tekrar sahnede!’

Barzani’nin Başkan olmasını birçok kesim tebrik ederken kısmi kesimlerden de münferit çıkarları için kötüleme ve eleştiri okları geldi. Bu kesim ya da kesimler 16 Ekim ihanetçilerin baş aktörleri idi. 

16 Ekim ihanetçileri sosyal medyada birtakım açıklamalarda bulunarak, Oylama esnasında YNK, Komala İslami ve Yeni Nesil Hareketi’nin parlamentoda bulunmadığını, oy kullanmadığını ve bundan dolayı da Neçirvan Barzani’nin Başkanlığının Süleymaniye için geçerli olmayacağı şeklinde imalarda bulundular. 

Neçirvan Barzani bir iradenin yansımasıdır’

Fakat adı geçen bu partilerin hangi sebepten dolayı olursa olsun oylamaya katılmamaları ‘Demokrasi ve hukukun’ işlemedi anlamına gelmez. Çünkü yapılan seçim ve buna bağlı olarak seçilen aday Neçirvan Barzani, bir oylama sonucu ortaya çıkan iradenin yansımasıdır. 

Sonuç olarak Barzani 4 adayla beraber adaylığını koymuş ve seçime girerek bir yarış vermiştir. Bu bağlamda da Barzani oyların ezici çoğunluğunu alarak yeni Başkan olarak seçilmiştir. 

16 Ekim ihanet tayfası hatırlanacağı üzere ‘Kürdistan Referandumuna da karşı çıkmış, Kürdistan’ın bağımsız olmaması için düşmanları ile işbirliğine gitmiş hatta ‘Referanduma Hayır’ kampanyası başlayacak kadar kör bir noktaya ilerlemekten’ çekinmemiştir. 

Neçirvan Barzani güçlenirse, YNK artık kalmaz’ 

Söz konusu açıklama sadece Neçirvan Barzani’nin başkanlığını tanımama üzerine değil farklı bir noktaya da değinmektedir. Açıklama, “Eğer Neçirvan Barzani Süleymaniye’yi temsil edebilecek bir konuma ulaşırsa bu, YNK’nin artık kalmayacağı anlamına da gelir” sözlerini de içermektedir. 

Bu yaklaşım elbette akıllara ilk olarak, “Referandumda Kürdistan’a ihanet eden simsar ve ihanetçi tayfanın Neçirvan Barzani’nin Süleymaniye’de de ağırlık kazanmasıyla şahsi çıkarları da bitecek’ gerçekliğini getirmektedir. Bu gerçeklikte söz konusu bu güruhun bitiş fermanı anlamına gelmektedir.

KDP yeni bir rota oluşturmalıdır’

Dün Kerkük kent merkezinde peş peşe patlamalar meydana geldi. Patlamalarda birçok kişi yaralanırken çok sayıda kişi de hayatını kaybetti! 

Dün yaşanan bu üzücü ve vahim olayda şüphesiz ki Peşmergenin Kerkük’ten çıkması ve bölgeyi Irak ile Haşdi Şabi’ye teslim etmek için can havliyle faaliyet yürüten ihanetçi grubun da suçunun olduğu aşikar. Patlamaların üst üste yaşanması Kerkük’te güvenlik problemi olduğunun açıkça kanıtıdır. 

Bu ihanetler Kürdistan referandumundan bu yana durmadan devam ederken, KDP’nin bu ihanetçilere karşı Süleymaniye ve Germiyan’da aktif olamaması ve kuvvetsiz görünmesi artık parti içinde muhasebe edilerek bir an önce yeni bir rotanın oluşmasına zemin yaratmalıdır.