image

PeyamaKurd - Türkiye, Rojava’ya yeni bir saldırı hakkında konuşmaya başlamak için NATO ile yaşanan yeni bir fırsat krizine kadar bekledi ve bu ilk değil. İşte stratejisi:

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Rojava’nın Tel Rıfat ve Menbiç bölgelerine operasyon başlatacağını diğer bölgelere de devam edeceğini açıkladı.

Jerusalem Post yazarlarında Seth Frantzman, “Türkiye, Suriye operasyonunu haklı çıkarmak için NATO'ya şantaj yapıyor” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Yazar, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğindeki engelini Rojava konusunda fırsata çevirmek istediğini ve Batılı güçlerin sessiz kalması için bu kozu kullandığını söylüyor.

ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) komutanı Mazlum Kaboni ise yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yeni bir saldırının insani kriz yaratacağını ve IŞİD'e karşı yürütülen savaşı baltalayacağını söyledi.

Bir şantaj stratejisi gibi görünen şeyin bir parçası olarak Türkiye, demokratik Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılmasını engellerken saldırılarını kapatmak için NATO üyeliğini kullanıyor.

Türkiye'nin geçmişteki hamleleri

Türkiye, 2021'de Biden yönetimine yeni operasyonlar için baskı yapmaya çalıştı ama Washington geri adım attı ve şimdi tekrar geri adım atıyor. Türkiye, bunun yerine Suriye rejiminin nüfuz sahibi olduğu Halep yakınlarındaki bir Suriye bölgesine operasyon için Moskova’ya gitmişti.

Söz konusu bölgelerdeki gerçek kontrol, genellikle Suriye Demokratik Güçleriyle (SDG) bağlantılı gruplar aracılığıyla yapılıyor. Suriye rejimi görünüşte bu bölgeleri kontrol ediyor ama kontrolü Kürt liderliğindeki gruplara bırakıyor. Bu da, Türkiye'nin suistimal ettiği bir dizi problemler yaratıyor. Örneğin 2018'de 160.000 Kürt, Afrin'de yerinden edildi ve bunların çoğu Til Rıfat'a gitti.

IŞİD, Suriye'nin büyük bir bölümünü ele geçirdi. ABD, Kürtlerle müttefiklik etti ve SDG'nin 2017'de cihatçı örgütü yenmesine öncülük etti. Ancak Türkiye, desteklediği Suriyeli milis grupları da Kürtlerle savaşmak için harekete geçirdi. Bu garip durum, ABD'nin SDG'nin doğu Suriye'yi ele geçirmesine ve IŞİD'i yenmesine yardım ederken, Türkiye'nin kuzeybatı Suriye'de çoğunlukla Arap ve Türkmen savaşçılarla kontrolü pekiştirdiği anlamına geliyordu.

Türkiye'nin mevcut dış ilişkileri ve günümüz

Gelelim 2022’ye. Türkiye, Rusya'ya yeni bir bölgeye operasyon yapmak istediğini ve Rusya’nın Ukrayna'daki savaşta Türkiye desteğini alması için bunu kabul etmesi gerektiği sinyallerini veriyor.

Türkiye, NATO'ya sessiz kalması gerektiğini, aksi takdirde Ankara'nın Finlandiya ve İsveç'i dışarıda tutacağını söylüyor.

Daha sonra ABD’deki lobicilerini ABD medyasında hikayeler yaymak için harekete geçiriyor.

Hatta fazla tepki çekmemek için İsrail'e ve İsrail yanlısı seslere ulaşmaya çalışıyor.