image

PeyamaKurd - ABD'nin Suriye’de bazı gruplara verdiği destek, bir NATO müttefiki olan Türkiye'nin şiddetli eleştirilerine maruz kalıyor. İstanbul’da yaşanan bombalı saldırı, Türkiye'nin Suriye'ye yeni bir askeri operasyon yapma isteğini yeniden ortaya çıkarabilir.

‘2015 ile 2017 yıllarını hatırlattı’

İstanbul'daki bombalı saldırı, 2015 ile 2017 yıllarında Türkiye'nin birçok kentinde meydana gelen patlamaları hatırlattı.

Saldırı ayrıca halkın güvenlik duygusunu yerle bir ederken, Türkiye'nin teröre karşı verdiği mücadelede yeni bir aşamanın habercisi olma endişesini ortaya çıkarmış gibi görünüyor.

TNT bombasının patlamasıyla altı kişi hayatını kaybetti, birçok kişi yaralandı. Türkiye güvenlik güçleri, Suriye'den yasadışı yollardan geçtikten sonra bombayı yerleştirmekle suçladığı Suriyeli bir kadını tutukladı.

Türk yetkili makamları, tutuklanan kadının saldırıyı PKK adına gerçekleştirdiğini yaptığını açıkladılar. Ama PKK yetkilileri ve kaynakları söz konusu saldırı ile hiçbir alakalarının olmadığını, sivilleri hedef alacak eylemleri tasvip etmediklerini açıkladı.

Türkiye seçimlere gidiyor

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hükümetinin Türkiye, Irak ve Suriye'de PKK operasyonlarına karşı gurur duyuyor ve Türklerin tabanı da PKK’ye karşıtlık konusunda birleşiyor, operasyonları destekliyor.

Geçtiğimiz seçimlerde Suriye operasyonları seçim öncesi gerçekleşmiş ve milliyetçi oylardan destek görmüştü. Ancak Erdoğan'ın yirmi yılı aşkın bir süredir iktidardaki hakimiyeti, en ciddi sınavını önümüzdeki seçimlerde verebilir. Çünkü hükümetin ekonomi politikaları ülkedeki enflasyonun hızla yükselmesine neden olmuş durumda ve iktidar partisi de bunun farkında.

Türkiye-PKK gerginliği?

PKK, 1984'ten bu yana Türkiye'nin Güneydoğu bölgesinde Kürt devleti kurmak ve Türkiye’de demokratik-anayasal hakların oluşması için Türkiye'ye karşı silahlı bir mücadele yürütüyor. Ama PKK; Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği tarafından terör örgütü olarak kabul ediliyor.

2015 yılında Türkiye-PKK arasında bir çözüm ya da barış süreci adı verilen bir maraton yaşandı ama terör örgütü IŞİD'in Türkiye şehirlerini bombalamaya başlamasıyla süreç sekteye uğradı.

Ardından Türk kuvvetleri ile PKK savaşçıları arasında Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sokak çatışmaları yaşanmaya başladı ve bölge adeta çatışma sahasına döndü.

Türk hükümeti, geleneksel olarak Türk ordusunu veya polisini hedef alan saldırılardan PKK'yı sorumlu tutmakta genellikle çok hızlı davranıyor.

PKK, saldırıyı üstlenmedi

Türkiye, İstanbul’daki saldırının arkasında PKK'nın olduğunu söylüyor. Ancak PKK, yaptığı açıklamada sivilleri hedef almadığını ifade ederek herhangi bir saldırı yapmadıklarını açıkladı.

Türkiye, sınır bölgesini IŞID militanları ve terör olarak kabul ettiği ABD müttefiki Demokratik Suriye Güçleri’ni (DSG) temizlemek için Suriye'deki ilk sınır ötesi operasyonunu 2016 yılında başlattı.

Türkiye, DSG’nin PKK'nın doğrudan bir kolu olduğunu söylüyor. DSG, IŞİD'e karşı savaşan ABD liderliğindeki güçlerin bel kemiğini oluşturuyor.

‘Türkiye, ABD’nin desteğini kabul etmiyor’

PKK ile bağlarına rağmen ABD'nin militan gruplara verdiği destek, bir NATO müttefiki olan Türkiye'yi çileden çıkarmış durumda.

Türkiye ve müttefiki Suriyeli milis yapılar ortak operasyonlar sonrası, DSG’yi bazı bölgelerden çıkartarak kontrolü ele aldı. Türkiye hali hazırda, düzenli olarak DSG güçlerini top atışlarıyla vuruyor.

Ayrıca Ankara, PKK kamplarını bitirmek amacıyla, örgütün konuşlu olduğu Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki dağlık yerleri bombalıyor.

Türkiye yaz ayının başlarında, DSG’nin varlığına müsamaha gösterilmeyeceğini açıklayarak Suriye'ye yeni bir saldırı başlatma Suriye'de 30 kilometrelik (19 mil) bir tampon bölge oluşturma girişimlerini devam ettireceklerini açıkladı.  

Batı ve Türkiye ilişkileri DSG’den dolayı gergin

Washington ile Türkiye ilişkileri gergin. ABD'nin Suriye'de DSG’ye verdiği desteğin sürmesi bunun en önemli nedenlerinden biri.

Türkiye, ABD ve bazı Avrupa ülkeleri tarafından DSG’ye sağlanan silahların kendi topraklarında kullanıldığını söylüyor. Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ABD'nin pazar günü yapılan saldırıyla ilgili taziye mesajını reddetti.

Türkiye ayrıca İsveç ve Finlandiya'nın Kürt gruplara karşı hoşgörülü oldukları algısı nedeniyle NATO üyelik girişimlerini de engelledi. Erdoğan'ın iki İskandinav ülkesini teröre göz yummakla suçlamasının ardından, üç ülke haziran ayında ortak bir muhtıra imzaladı.

İki ülke, Türkiye'nin terörist kabul ettiği kişiler için Türkiye'nin iade taleplerini ele alacaklarını belirterek, DSG’ye yönelik 2019 Suriye operasyonunun ardından Türkiye'ye uygulanan silah ambargosunu da kaldırdılar.

Pazar günü İstanbul’da yapılan bombalı saldırı, Türkiye'nin Suriye'ye yeni bir askeri operasyon yapma isteğini yenileyebilir. 

Bu durum, ABD ve Rusya'dan zımni bir yeşil ışık gerektirecek olsa da Türkiye konuyu yeniden gündeme getirilebilir.


Daily Mail | 

Çeviri-Düzenleme | PeyamaKurd

Bu kategoride yazarlar tarafından ifade edilen görüşler, kendilerine aittir ve PeyamaKurd’un bakış açısını yansıtmayabilir.