image

PeyamaKurd - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya asker göndermesinden iki gün sonra, devlete bağlı haber ajansı RIA Novosti, Rus zaferinin kaçınılmaz olduğunu varsayan bir makale yayımladı.

Makalede, Batı hegemonyasının sonunu işaret eden, ABD ile Avrupa kıtası arasındaki ilişkiyi sona erdiren ve Rusya’yı dünyada hak ettiği ‘yere’ geri getiren yeni bir dönem de kutlandı. Savaş tüm hızıyla sürerken, Ukrayna’yı Belarus ve Rusya ile birleştirecek tek bir Rus dünyasının gelişini müjdelemek en iyi ihtimalle erken görünüyor. 

RIA Novosti, Putin'in Ukrayna'yı işgal kararı ve sonrasına ilişkin yayımladığı makaleyi kısa süre içinde kaldırdı. 

"Yeni dünya düzeni Putin'in umduğu gibi olmayacak!"

Putin’in işgal kararı, yeni bir dünya düzenine yol açacak ama Putin’in umduğu gibi bir düzen mümkün olmayacak.

Estonya’dan Almanya ve İngiltere’ye kadar Avrupa’nın savunma standartları değişti. Rusya ile geniş çaplı bir savaş fikri de artık dışlanmıyor. Avrupa ülkeleri de harcamalarını, ne satın alabileceklerini ve nasıl savaşmaları gerektiğini yeniden gözden geçiriyor.

NATO, Putin’in işgalden önce talep ettiği gibi 1990’lardaki genişleme öncesi konumuna dönmek yerine, Rusya yakınlarındaki doğu sınırına daha fazla kuvvet yerleştirdi.

NATO, Kremlin’in savaş alanını genişletme kararını caydırmak için doğu kanadına ek olarak yaklaşık 3 bin asker, helikopterler, tanklar ve savaş uçakları gönderdi.

Birleşik Krallık Müşterek Kuvvetler Komutanlığı eski Komutanı Richard Barrons, Bloomberg’e şu yorumu yaptı:

“Bu savaş nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, tarihçiler Putin’in Ukrayna’ya saldırısının Avrupa’ya ‘şu an Rusya’ya daha sonra da Çin’e karşı direnebilmesi’ için gerekli olan toparlanma zamanını verdiğini söyleyecek. Ukrayna bize zaman kazandırmak için büyük bir bedel ödüyor.”


"NATO tarafında oynanması gereken çok sayıda kart var"

Avrupa için büyük soru ise, şu anda ne yapacağı. Almanya’nın savunmaya ek 100 milyar euro harcama sözü, Avrupa’da yükselen militarizmin en görünür örneği.  Bunun, Rusya’nın yanı sıra Avrupa’daki güç dengesi üzerinde de yansımaları olacaktır.

Üç küçük Baltık ülkesi de dahil olmak üzere diğer Avrupa ülkeleri de askeri bütçelerini artırdı ve bu Putin için bir uyarı işareti anlamına geliyor. Estonya, Letonya ve Litvanya, NATO’nun kendi topraklarında uzun menzilli hava savunma sistemleriyle birlikte kalıcı askeri üsler kurmasını talep etti.

Bu talepler kesinlikle Avrupa’daki istikrarın bir sonucu değil, daha çok istikrar kaybının kabul edilmesidir. 

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi’nin Avrupa ve Rusya İşlerinden Sorumlu eski Direktörü Fiona Hill, “Putin’in Ukrayna’yı işgali, emperyalizm ve sömürge sonrası bir toprak gaspıdır. Bunun olmasına izin verirsek, gelecek için bir emsal oluştururuz” dedi.

Savaşın ilk şoku ve Ukrayna direnişinin ilhamı azaldıkça, NATO’nun birliği ve kararlılığı kaybolabilir. Putin ise bazı hedeflerine ulaşabilir. Hatasını kabul etmek yerine Rusya’nın izolasyonunu ve Ukrayna ile Avrupa’da kalıcı istikrarsızlığı seçebileceğine dair işaretler de var. Ancak yenilgisi, siyasi bekasının sorgulanmasına neden olabilir.

ABD merkezli düşünce kuruluşu Rand Corporation’ın savunma araştırmacısı David Shlapak,  “Bu hala bir yarış. Bizi koşmaya başlamamız için motive ettikleri bir yarış. Ama yine de iki tarafın da önceden kazanıp kaybetmeyeceği bir yarış. Bunu anlamak için NATO tarafında oynanması gereken çok sayıda kart var" dedi. 


"NATO kendini yeniden silahlandıracak"

ABD Genelkurmay Başkanı’nın eski özel yardımcısı Michael Mazarr’a göre, Rus ordusu hırpalandı ve hassas güdümlü füze stoğu tükendi.

Mazarr, “Mevcut çatışmanın feci bir şekilde tırmanması dışında, gelecekte Rusya’nın NATO ile herhangi bir savaşa girme olasılığı azalıyor. Aynı zamanda, NATO kendini yeniden silahlandıracak" diye ekledi. 

Mazarr, Avrupa’nın güvenlik düzenindeki en endişe verici değişikliğin bu noktada devreye girdiğini söyledi. İki güç arasındaki istikrar, statükoyu sürdürmek için bir tür karşılıklı anlaşmaya varılmasına bağlı.

Soğuk Savaş’ın sona ermesinden sonra NATO’yu genişletme kararının hikmeti ne olursa olsun, bu tür bir anlaşmaya varmak artık imkansız hale geldi. 

Hipersonik füzeler, siber, bilgi ve ekonomik savaş çağında mesafenin fazla koruma sağlamadığını fark ettikten sonra, Putin’in Ukrayna’yı işgale başlaması Avrupa’da da etkisini gösterdi.


 

⇒ Farklı konulardaki analiz ve görüşlere bu LİNK üzerinden ulaşabilirsiniz