image

PeyamaKurd - İdlib kentinin kontrolünü elinde bulunduran el-Kaide kökenli Hayat Tahrir El-Şam örgütü (HTŞ), Türkiye'nin olası bir Rojava operasyonuna askeri destek vermeye hazır olduklarını açıkladı. ‘PeyamaKurd’un ulaştığı röportajın Analiz/rapor  ayrıntılarında HTŞ, Türkler ile beraber Kürtlere saldıracağını açıkça belirtiyor.’

‘Operasyonel silahlı kuvvet olarak rol almak istiyoruz’

Radikal İslamcı ve cihatçı Hayat Tahrir El Şam Örgütü lideri Ebu Muhammed El Joulani ile yapılan bir röportajda, Joulani örgütün Türk Ordusu tarafından Rojava'ya yapılacak askeri operasyonlara destek vermeye hazır olduklarını söyledi.

14 Ocak (dün) tarihinde Amjad Medya ajansına röportaj veren Joulani, Türk Hükümetince uzun süredir dillendirilen Rojava'ya yönelik bir askeri operasyonun içinde ‘Operasyonel silahlı kuvvet’ olarak destek vermeye hazır olduklarını belirterek harekât içinde aktif olarak rol almak istediklerini belirtti.

İdlib vilayetinde etkili olan HTŞ örgütünün, bölgede 20 bin civarında silahlı askeri gücü olduğu tahmin ediliyor. Bağlı bulundukları el Kaide örgütünün tüm dünyada "Terörist Örgütler Listesi"nde bulunmasına karşın bugüne dek 4 defa isim değiştiren HTŞ ise, terör örgütü listelerinde bulunmuyor.

‘Kürtlere yönelik saldırıya destek manevrası’

Son 2 aylık süreç içerisinde Türkiye destekli Ulusal Kurtuluş Cephesi'nin İdlib'teki etkinliğini büyük ölçüde kıran Hayat Tahrir el Şam, yine Türkiye destekli bir başka cihatçı örgüt olan Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) karşı harekete geçti. Özgür Suriye Ordusu'na bağlı başta Nureddin Al Zengi Tugayları başta olmak üzere ÖSO'ya bağlı birçok grupla yaşanan çatışmalarda çok sayıda esir ve askeri malzeme ele geçiren Hayat Tahrir El Şam örgütü İdlib'teki askeri üstünlüğü ele geçirmeyi amaçlıyor.

Son günlerde ÖSO ile yaşanan çatışmalar İdlib bölgesinin de dışına çıkarak Efrin kırsalına da sıçradı. Söz konusu çatışmalarda ÖSO'ya bağlı fraksiyonlar ile şiddetli çatışmalara giren HTŞ’nin bir yandan Türkiye destekli Ulusal Kurtuluş Cephesi ve Özgür Suriye Ordusu'nu (ÖSO) baskı altında tutarak bölgedeki kendi yönetimini kabul etmeye zorlamakta.

Türkiye tarafından desteklenen 2 cihatçı gruba karşı sahada başarı elde eden HTŞ örögütünün, Rojava Kürtlerine yönelik askeri bir operasyona destek vereceklerini açıklaması Türkiye'nin siyasi desteğini almaya yönelik bir manevra niteliği de taşıyor.

‘Trump’tan, Türkiye’ye açık uyarı!’

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rojava'ya yönelik bir askeri harekât düzenleneceğine yönelik sözleri ardından sınıra yapılan askeri yığınak kadar diploması ve uluslararası siyasette de yoğun günler yaşandı. ABD Başkanı Donald Trump'ın süreç içerisindeki belirsiz açıklamaları kaosu derinleştirdi. Ayrıca Amerikan yönetiminde ise istifaların ardı ardına geldi.

Trump'ın her açıklamasının ardından bir sevinen-bir üzülen Türk Hükümeti ise Trump'ın geçtiğimiz gün yaptığı "İŞİD'e karşı savaşan Kürt ortaklarımıza zarar verilmemesi" içerikli sert ekonomik yaptırımlı açıklamasının ardından Türkiye'nin direkt olarak bölgede askeri operasyon yapmasına yönelik açık bir uyarı olarak görülüyor.

‘Kürtler ve Terörist Kürtler muğlaklığı’

Erdoğan ve Türk Hükümetinin Rojava'ya yönelik askeri saldırılarına meşruiyet kazandırmak için sıklıkla başvurdukları "Operasyonun amacı Kürtlere yönelik değil; PKK ve bağlı örgütlere yönelik terörizm karşıtı bir operasyon" söylemi de Trump'ın ekonomik tehdit içeren sert mesajının ardından boşa çıkmış görünüyor.

Donald Trump'ın yaptığı "Terör örgütü İŞİD'e karşı savaşan Kürt ortaklarımıza zarar verilmemesi" mesajının Türkiye'nin savunduğu tezlerdeki "Kürtler ve Terörist Kürtler" boş alan ve muğlaklığı ortadan kaldırmış görünüyor.

‘Zamanlama ise dikkat çekici’

Türk tezlerindeki "Kürtler ve Terörist Kürtler" muğlaklığının ortadan kalkmasının ardından Hayat Tahrir El Şam tarafından Türkiye'ye yönelik verilen askeri destek mesajının zamanlaması dikkat çekici. ABD Başkanı Trump'ın açıklamaları sonrası Rojava'ya direkt bir Türk askeri müdahalesi kozunun şimdilik elinden alınmış olan Türkiye'nin içinde bulunduğu sıkışıklığı aşmak için Rojava'ya ve Kürtlere yönelik bir askeri operasyon düzenleyip düzenlemeyeceği ise muğlaklığını korumakta.

Bu muğlak ortamda İdlib'de egemen olan ve Türk devleti destekli 2 örgütü ( Ulusal Kurtuluş Cephesi ve ÖSO) yenilgiye uğratan Hayat Tahrir El Şam örgütünün Türkiye'ye açıkladığı destek mesajının Türkiye'den nasıl karşılık bulacağı ise merak konusu.