image

PeyamaKurd - İran’ın dün Kürdistan Bölgesi başkenti Erbil’e yaptığı füzeli saldırı her ne kadar ABD’nin konsolosluğuna yapılmış görünse de perde arkasındaki detaylar gelmeye başlıyor.

İran Devrim Muhafızlarının üstlendiği roketli saldırı, Kürdistan Bölgesi Hükumeti enerji şirketlerinden KAR Grup’un sahiplerinden olan Şêx Baz Berzenci’nin evine isabet etti. 

PeyamaKurd’e gelen bilgiler ve görüntülere göre İran tarafından atılan füzelerin isabet ettiği Şex Baz’in evi ağır hasara uğradı.  

Kaynaklar, Şêx Baz'ın evine roketlerin isabet etmesi ve çok ağır hasara uğramasının asla tesadüf olmadığını vurguluyor.

KAR Grup, Türkiye’ye doğal gaz ve petrol boru hattı için sözleşme imzalamıştı”

Dikkat çeken nokta ise Kürdistan Bölgesi Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, doğal gaz boru hattı ağının Türkiye sınırına doğru genişletilmesi için KAR Grup ile Aralık 2021'de sözleşme imzalamış ve kısa bir süre önce çalışmalara başlamıştı.

Projenin müteahhitliğini alan KAR Grup, Kürdistan-Türkiye ham petrol boru hattının inşasında Rus Rosneft ve Kürdistan Boru Hattı Şirketi ile işbirliği yapmıştı.

Santral, Türkiye sınırına sadece 35 kilometre uzaklıkta. Dolayısıyla Kürdistan doğal gaz boru hattı, Türkiye sınırına 35 kilometre yakınlarına kadar genişlemiş olacak.

KAR Grup, Kürdistan Bölgesi Enerji yataklarında en fazla pay sahibi olan şirket ve uluslararası pazarlamada da söz sahibi.

“Roketlerin KAR Grup’un sahibinin evine isabet etmesi tesadüf olamaz”

Güvenilir kaynakların PeyamaKurd’e aktardığına göre, söz konusu çalışmaları yürüten şirketin sahibinin (Şêx Baz Berzenci) evine roketlerin isabet etmesi ve çok ağır hasara uğraması asla tesadüf olamaz deniyor.

Kaynaklar, Türkiye ve Kürdistan Bölgesi’nin son aylarda sıkı diplomasi trafiğinin İran’ı fazlasıyla rahatsız ettiğini ifade ediyor. Ayrıca söz konusu saldırının açıkça Kürdistan Bölgesi’nin enerjisine ve enerjinin ihracatını teşvik eden ABD’ye yönelik yapıldığını aktarıyor.

ABD konsolosluğuna yapılan roketli saldırı havadayken etkisiz hale getirildi ve konsolosluğa isabet etmedi ama medyada çok geniş yer buldu. Fakat KAR Grup’a yapılan ve şirket sahibinin evindeki ağır hasar her nedense basına yansımadı.

Rus enerji devi Rosneft, Kürdistan’da üretilecek doğal gazın bölgedeki elektrik santrallerine ve yerli fabrikalara yeteceğini, hatta Türkiye'ye ve Avrupa pazarına da önemli miktarda ihraç edilebileceğini açıklamıştı.