image

PeyamaKurd Özel –  Suriye, dünya basınında yer edinmeye devam ediyor. Gerek Rejim ve Rusların ortak işbirliği gerekse bu ikiliye destek veren Türkiye’nin, Kürtler üzerindeki tehdidi dünya gündeminin de başat konularından biri haline geliyor.

The Arab Weekly’da “Rusya ve Suriye’yi domine etti, Türkiye Kürtlerin pozisyonuna odaklandı’ başlıklı bir analiz/makale yayınlandı. PeyamaKurd’un Türkçeye çevirdiği söz konusu makalede Türkiye ve Rusya’nın  ile Suriye’deki durumu ele alınırken, Kürtlere de yer veriliyor.


Makaleden bazı satır başları şu şekilde:

Tayyip Erdoğan İdlib vaadini yerine getirmemekle kalmadı, aynı zamanda güçlerini bu bölgeden çekerek, Halep’in kuzey bölgesinde yer alan Kürt savaşçılara yönelik büyük bir saldırı için rota belirledi.

Kazakistan’da Suriye barış müzakerelerinin sona ermesinden günler sonra, Suriye’nin kuzey bölgesi ve ve Hama kırsalına rejim ve Rus kuvvetleri tarafından büyük bir saldırı başlatıldı. Ayrıca El-Kaide yanlısı dini ve radikal gruplar da, Suriye’de savaş alanına girmiş durumda.


‘Erdoğan sözünü tutmadı, Kürtlere yoğunlaştı’

İdlib'deki saldırılar havadan bombardımanlar ile sınırlı kaldı, Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki Suriye anlaşması geçen eylül ayına kadar uzadı.

Fakat Erdoğan, işi Ekim ayı ortasına kadar tamamlamaya söz verdi. Ancak Erdoğan tüm dikkatini, Aralık ayından bu yana operasyon yapmayı vaat ettiği kuzeydoğu Suriye'deki Kürt yerleşim bölgelerine yoğunlaştırdı.

Erdoğan sadece İdlib vaadini yerine getirmemekle kalmadı, aynı zamanda desteklediği güçleri - Ahrar al-Şam ve Zinki Tugayı – Halep’in kuzey konumuna çekti.  Üç yıl önce Türkler, Cerablus, Ezez ve el-Bab'ın kontrolünü ele geçirdiler. 2018'in ortalarında ise Rusya desteği ile, Efrin’e girdiler. 

Erdoğan, Efrin'i kontrole almasına izin verilmesine karşılık, Şam kırsalını terk etme söz verdi.


‘Erdoğan’ın popüler listesinde Kürt bölgeleri var’

Erdoğan ve kabinesi, binlerce Kürt savaşçının geçtiğimiz yıl Efrin'den çıktığını iddia ediyor. Kobanê ve Rasuleyn Aralık ayından bu yana Erdoğan'ın popüler listesinde yer alıyor. 

Bu iki bölge, ABD birliklerinin bölgeye yoğunlaşmasından dolayı sorunlu, ancak Rus bölgesi içinde yer alan Tel Rıfat’a erişilebilir.


‘Fakat şeytan ayrıntılarda gizlidir’

  • Birincisi: Bu noktada Tel Rıfat’taki Kürtler, olası Türk operasyonuna nasıl cevap verecek? Kürtler, Efrin’deki yenilgilerinden sonra toplandılar ve yeniden silahlandılar. Tel Rıfat’a ulaşmayı Efrin’den çok daha zorlu bir hale getirdiler.
  • İkincisi: Amerikalılar. ABD, Efrin’de mağlup olduğu gibi, Kürt müttefiklerinin Tel Rıfat’ta imha edilmelerini izleyecek mi?
  • Üçüncüsü: Ulusal Kurtuluş Cephesi olarak bilinen ve Türklerin desteklediği Hayat Tahrir eş-Şam’ın (HTŞ) kaderi ne olacağı sorusu?