image

PeyamaKurd Özel - Türkiye’de yerel seçimler bugün 07:00 itibariyle başladı. Seçimlerin başlaması ile beraber birçok ihlal ve usulsüzlük haberleri gelmeye başladı. Ayrıca seçimlerin yapıldığı yerlerde taraflar arasında sözlü çatışma ve kavgalar çıkmaya başladı. Maalesef bu kavgalar tarafların birbirini öldürmesine kadar uzadı.

MALATYA | Malatya'da oy verme işlemi sırasında çıkan kavgada 2 kişi tabancayla vurularak yaşamını yitirdi. Saadet Partisi (SP) saldırganın AKP'li adayın yeğeni olduğunu duyurdu. Oy kullanma esnasında taraflar arasında tartışmalar kısa sürede kavgaya dönüştü.

Kavga sırasında tabancayla vurulan Hasan Aktaş ile İlyas Aktaş, yaşamını yitirdi. Güvenlik güçlerinin müdahale ettiği kavganın ardından tabancayı ateşlediği belirtilen kişi gözaltına alındı. 2 kişinin cansız bedenleri, yapılan incelemelerin ardından morga kaldırıldı.

ŞIRNAK | Edip Başer İlköğretim Okulu'nda bin 114 No’lu sandıkta, 317 seçmen bulunurken bunlardan sadece 6'sının Şırnaklı olduğu geriye kalan 311 kişinin ise kentte yerleştirilen askerlerden oluştuğu öğrenildi.

ŞIRNAK |  Şırnak'ta polis ve askerlerin topluca mükerrer oy kullandıkları görüldü.

 

ŞIRNAK | Şırnak'ta oy kullanmaya giden seçmenler, yol kenarlarında askeri araçların olduğu görüntüleri paylaştı. 

 

DİYARBAKIR – KAYAPINAR | Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ilçesinde muhtarlığa aday olan 2 kişi ve yakınları arasında sopaların ve bıçakların kullanıldığı kavga çıktı. Söz konusu kavgada 1'i ağır olmak üzere 2 kişi yaralandı.

DİYARBAKIR – BAĞCILAR | Diyarbakır’da görevli bir polis Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bağlar Belediyesi Eş Başkan Adayı Zübeyde Zümrüt’e hakaret etti. Polis ayrıca gazeteci Gülistan Azak’a, “Çekim yapamazsın. Kime hizmet ettiğin belli değil, defol buradan teröristsiniz” dedi.

SİİRT |  Seçmen kayıtlarının silindiği Siirt’te 45 otobüsle Kocaeli ve Yozgat gibi birçok kentten taşınan polis ve askerler, sabah saatlerinde oy kullandı. Kentteki oteller ve yurtlarda yer kalmadığı için bazı polis ve askerlerin geceyi camilerde geçirdiği öne sürüldü. 

 

 

SİİRT | Siirt'te, korucular ile HDP'li sandık görevlileri arasında kavga çıktı. Bir polisin HDP’li vekil Sıddık Taş’a, 'Sen bizim vekilimiz değilsin, teröristlerin vekilisin' dediği kavgadan görüntüler.

DÊRSİM – HOZAT | Asker ve polisler mükerrer oy kullandı. Vatandaşlar tepki verdi, “Tutanak tutun. Bu usulsüzlüktür!”

DÊRSİM – OVACIK | Ovacık Şehit Savcı Murat Uzun İlköğretim Okulu'nda 1003 No’lu sandıkta askerler yoğun olarak oy kullandı. Askerlerden biri oy kabininde telefonla yakalandı. Önce oyu sandığa attırılmadı. AKP adayı Turan Kılıç'ın oğlu olduğu belirlenen kişi TKP'li müşahitin üstüne yürüdü.

 

URFA | Şehir dışından kente getirilen polislerin, 142 No’lu belge olmadan oy kullandığı belirtiliyor. Polislerin; Halfeti, Sİverek ve Karaköprü'de açık oy kullandırıldığı belirtiliyor. Bir mahallede ise oy verme işlemi durduruldu. Halfeti Anadolu Lisesi'nde de HDP’li sandık görevlisi Yılmaz Toğun polislerce gözaltına alındı.

VAN - GEVAŞ | Van Gevaş’ta iki muhtar adayı arasındaki kavgada silahlar ateşlendi. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde oy kullanmaya giden halkın ve askerlerin de orada olduğu görülüyor. 

 

ADANA - SARIÇAM | Adana’nın Sarıçam ilçesinin Çınarlı Mahallesi’nde 1058 ve 1059 numaralı sandıklarda oy kullanacak kişilere ilişkin listenin CHP’ye gönderilen listeden farklı olduğu iddia edildi. CHP’ye gönderilen listede 1058 numaralı sandıkta oy kullanacak toplam 397 kişi bulunmasına rağmen, seçim salonuna asılan listede 283 kişi bulunuyor.

İSTANBUL | İstanbul’da seçimden bir gün önce gözaltına alınan HDP’liler kelepçeli bir şekilde getirildikleri okulda oylarını kullandı.

İSTANBUL - KADIKÖY |  İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bulunan Nihat Işık İlköğretim Okulu'nda iki muhtar adayının yakınlarından oluşan yaklaşık 15 kişi okulun koridorlarında kavga etti.Görüntüler sosyal medyada hızla yayıldı.

İSTANBUL- GAZİOSMANPAŞA |  Bir okulda oy verme işlemi bitmeden sandıklar açıldı. Cumhur ittifaki sandık görevlileri, oy verme işlemi bitmeden sandıkları açarak seçim kurallarını ihlal etti. Diğer partililer tepki göstererek ihlali kayda geçirdi.

 

MUHTAR KAVGALARI | Diyarbakır merkez, Kocaköy, Çüngüş, Dicle, Lice ilçelerinde muhtar adayları arasında çıkan kavgalarda 33 kişi yaralandı. Adana'da ise muhtarlar arasında çıkan kavgada 2 kişi gözaltına alındı. 

Sürekli Güncellenecektir...