image

PeyamaKurd- ABD, Rojava’da Kürt güçleri tarafından kontrol edilen bölgelerde Türk sınırına bakan bazı gözlem noktaları kurdu. The National’ın haberine göre, ABD’nin Kürt müttefikleri ile olan bağı Türkiye’yi rahatsız ediyor. Ankara, sınırında tehdit olarak gördüğü Kürtlere karşı ABD’yi bile karşısına alabilecek durumda. Türkler, Kürtlere karşı iken ABD ise Kürtleri müttefik olarak görüyor.

‘Gözlem noktalarındaki mesaj?’

YPG sözcüsü Nuri Mahmud,"Gözlem noktalarındaki mesaj Türkiye ile Kürt güçleri arasındaki olası nir çatışmanın çıkmamasıdır” dedi. Sözcü,  ABD'nin kurduğu gözlem noktalarının kaç tane olduğunu ise açıklamadı.  Ancak Tel Abyad, Resuleyn ve Kobanê bölgelerinin, “Gerekli görülen” gözlem konumları olduğunu vurguladı.

Kürtlerin ana omurgasını oluşturduğu  Suriye Demokrat Güçleri (SDG) sözcüsü Mustafa Bali ise, “Gözlem noktalarının  amacının Türkiye'ye, koalisyonun ve Suriye'deki Kürt ortaklarının Ankara’nın güvenliğine tehdit oluşturmadığı mesajını vermek” olduğunu söyledi.

“Kürtlere karşı olası operasyon sinyali”

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, gündemde Fırat'ın doğusunda terör koridorunu parçalamak olduğunu ve hazırlıkların tamamlandığını ifade etti. Böylece, Kürtlere karşı olası operasyonlara karşı sinyal verdi.

 Türkiye olarak ABD'den beklentimiz, her alanda ittifakın ruhuna göre hareket etmektir ifadelerini kullanan Oktay, "Türkiye'nin terör örgütlerine karşı mücadelesine saygı duyan bir Amerika'yı da görmek istiyoruz” diyerek Türkiye'nin güney sınırındaki bölgelerde yer alan Kürt guruplarına yönelik bir operasyonun "gündemde" olduğunu  sinyalini verdi.

Cuma günü ise, Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar ABD'nin Suriye elçisi Jim Jeffrey'e ‘ABD'nin sınır bölgesi boyunca görevlerini durdurması gerektiğini’ iletti.

Akar, Jeffrey’e, "ABD, PKK'den farklı olmayan YPG ile ilişkileri kesmeli" dedi.

| Çevirinin Türkçesi PeyamaKurd'e aittir.