image

PeyamaKurd - İngiliz menşeli haftalık siyasi dergi The Spectator, Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan gerilime yer verdi.

Söz konusu analizde, Erdoğan'ın 'Bir gece ansızın gelebiliriz' sözlerine yer verilirken, Rusya'ya karşı ortak cephe alan ABD ve İngiltere'nin, Türkiye ile Yunanistan arasındaki olası bir savaşı engellemeye çalışacağı ifade edildi. 

The Spectator dergisi ayrıca, "Türkiye-Yunanistan arasında savaş çok yakın" iddiasını öne sürdü.

"İki taraf da söz dinlemiyor"

Haftalık siyasi dergi, Erdoğan'ın "Yunanistan ileri giderseniz bedeli ağır olur. Bir gece ansızın gelebiliriz" sözlerine yer verdi. Gerilimin, Erdoğan-Miçotakis arasındaki laf dalaşında kalmadığını, "Türk savaş uçakları, Yunanistan hava sahasını taciz etti" şeklinde yazdı.

Dergi, Türkiye ve Yunanistan arasındaki gerilime ABD'nin "diyalog ile çözün" çağrısında bulunduğunu ancak iki tarafın da "söz dinlemediğini" belirtti. 

Erdoğan'ın Rusya'ya yaptırım uygulamaması nedeniyle Türkiye ile ABD arasında çatlak oluştuğu da belirtildi.

Avrasya Çalışmaları Profesörü Lisel Hintz'in de değerlendirmelerine yer veren dergide, "Türkiye ile Yunanistan arasında çatışma fikri çok uzak görünüyor. Her ikisi de NATO üyesi ve Yunanistan AB üyesi. Kırmızı çizgiler var ancak defalarca aşıldı" denildi.

“Gerçek bir kriz ihtimal dışı değil

Hintz, Türkiye-Yunanistan arasındaki gerilimin Erdoğan'ın oy oranına iyi şekilde yansıdığını ifade ederek şöyle devam etti: 

"Türkiye'deki ekonominin kötüye gitmesi nedeniyle oy oranları düşen Erdoğan, tarihi bir rakiple çatışmayı körükleyerek destekçi toplamaya çalışıyor. Bu kavgacı söylem ve savaş uçaklarının tacizleri nedeniyle kazalar olabilir ve ülkeler aslında ikisinin de istemediği çatışmalara girebilir. Yani gerçek bir kriz yaşanması ihtimal dışı değil.”

Dergiye göre, Atina ve Ankara arasındaki gerilim, ABD ve İngiltere'nin Putin'e karşı birleşik bir cephe oluşturmaya çalıştığı bir dönemde, NATO için olabilecek en kötü zamanda yaşanıyor.

İstanbul sokaklarında NATO'dan çıkma eylemleri yapıldığını belirten Spectator, Türkler, "Batı'nın Türkiye'yi zayıflamış ve parçalanmış görmek istediğini düşünüyor" sözlerine yer verdi.