image

“Bu nedenlerle Türkiye'deki bu seçim yakından izlenmesi gereken bir seçimdir. Bu seçim, Türkiye seçmenlerinin gerçek anlamda temsil edilmeleri için son fırsat olabilir.”


PeyamaKurd - ABD'de yayım yapan ve uluslararası ilişkiler üzerine yayımladığı makalelerle ön plana çıkan National Interest Dergisi'nde Türkiye'de yapılacak olan 14 Mayıs seçimlerine dair bir değerlendirme yazısı kaleme alındı. 

Seçimler için, "dünyanın en önemli seçimlerinden birisi" tanımlaması yapılan yazıda, muhalefetin kuracağı yeni bir hükümet ile ABD ve Avrupa'nın çok sayıda karşılıklı çıkarı olduğu ifade edildi. 

Analizde ayrıca, "Türkiye seçmenlerinin gerçek anlamda temsil edilmeleri için son fırsat olabilir” deniliyor.  

“Dünyanın en önemli seçimlerinden birinin 14 Mayıs'ta yapılması planlanıyor ve Erdoğan'ın yirmi yıllık saltanatı büyük bir zorlukla karşı karşıya” denilen yazı şöyle devam ediyor:

“Muhalefet kazanırsa dış politikayı ne bekler?”

Enflasyon ve artan hayat pahalılığı gibi etmenler, seçmenleri Erdoğan'a karşı saf tutmaya itmek için yeterli motivasyon değilse de hükümetin 6 Şubat'taki feci depreme karşı yetersiz kalması Erdoğan'a karşı güveni azaltmış olabilir.

Peki muhalefet bloğu kazanırsa, ABD, Avrupalı yetkililer ve diğer büyük güçler Türkiye'nin dış politikasındaki değişiklikler açısından ne beklemeli?

Ankara ile Batılı müttefikleri arasındaki ilişkiler, iş birliğinin hemen hemen her alanında yer alan karşılıklı husumetle tarihi olarak en düşük seviyelere indi. Yaşanan tartışmaların çoğu, F-16 satışları, NATO'nun genişlemesi ve Suriye'deki çatışmayla ilgili tartışmalarla sınırlı ve oldukça dar kapsamlı.

‘Ancak, muhalefet liderliğindeki yeni bir hükümet tarafından derhal geliştirilebilecek çok sayıda karşılıklı çıkar var.’

Bir NATO üyesi olan Türkiye, Batı ile Doğu arasında köprü kuran son derecede önemli bir küresel kavşakta bulunuyor ve ülkenin jeostratejik konumunun önemi ancak Moskova'nın Ukrayna'daki savaşıyla arttı.

Muhalefet ittifakının iktidara gelmesi durumunda, Türkiye'nin Ukrayna ile ilgili diplomatik ilişkilerinin tonunun Ukrayna lehine değişeceğine dair açık göstergeler var.

Bugüne kadar Türkiye, Rusya'ya yönelik Batı yaptırımlarına katılmadı, ancak Karadeniz Tahıl Girişimi gibi başarılı anlaşmalara aracılık etmede önemli bir rol oynadı. Bu, ABD-Türkiye Stratejik mekanizmasının ne kadar değerli olduğunun kanıtıdır.

‘Türkiye önemli bir rol oynayabilir’

Pandemi ve Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı, bu pazarlardaki en ufak bir aksamanın bile, yakıt ve gıda fiyatlarındaki değişimlerin yaygın bir hoşnutsuzluğa ve hatta hükümetlerin devrilmesine neden olabileceği küresel ekonomide şok dalgaları yarattığının kanıtıdır.

Türkiye, dünya petrol ve gaz rezervlerinin yarısından fazlasına yakındır, enerji güvenliği için önemli bir yol haline gelmek için iyi bir konuma sahiptir ve potansiyel olarak Doğu Akdeniz doğal gaz rezervlerinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayabilir.

Mevcut hükümet, Türkiye'nin bölgede daha belirgin bir rol geliştirmesi için sayısız fırsatı boşa harcadı çünkü iyi düşünülmüş politikalardansa popülist sloganlara odaklandı.

“Türkiye’deki seçim yakından izlenmelidir”

Eğer Türkiye gerçekten “komşularla sıfır sorun” istiyorsa, o zaman komşularına iyi niyetli davranacak, iç siyasi çıkarlar için koşulları istismar etmeye çalışmayacak bir hükümete ihtiyacı var.

Muhalefet bloğu, Türkiye'nin müttefikleriyle eskiden son derece işlevsel olan çok taraflı ilişkilerini yeniden tesis etmenin önemini kabul ettiler. işbirliği fırsatları Türkiye'nin, bölgenin ve ötesinin istikrarına ve refahına katkıda bulunacağı anlamına gelir.

“Bu nedenlerle Türkiye'deki bu seçim yakından izlenmesi gereken bir seçimdir. Bu seçim, Türkiye seçmenlerinin gerçek anlamda temsil edilmeleri için son fırsat olabilir.”


National Interest

Çeviri-Düzenleme | PeyamaKurd

Bu kategoride yazarlar tarafından ifade edilen görüşler, kendilerine aittir ve PeyamaKurd’un bakış açısını yansıtmayabilir.