image

PeyamaKurd - Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde AKP'nin olağanüstü itirazını oy çokluğuyla kabul ederek seçimi iptal etmesi dünya basınında geniş çaplı yankı buldu.

BBC News haberi manşetten vererek, "Mart ayında muhalefetin zaferiyle sonuçlanan seçimlerin yenilenmesine karar veren YSK kınanıyor. Erdoğan'ın AKP'si seçimde usulsüzlükler ve yolsuzluklar olduğu iddiasında. Ancak belediye başkanı seçilen CHP'li Ekrem İmamoğlu kararı 'hainlik' olarak değerlendirdi" yorumunda bulundu. .

BBC, Erdoğan'ın kararının risk dolu bir strateji olduğu yorumunda bulunarak "Son bir yılda yüzde 30'dan fazla değer kaybeden Türk Lirası yeniden düşüşe geçti. Resesyondaki bir ekonomi belirsizlikle çok zor baş eder. Kaldı ki, en başta Erdoğan'a İstanbul'u kaybettiren ekonomik sıkıntılardı" değerlendirmesini yaptı. 

Reuters, YSK'nın Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'a "acı veren" sonuçları iptal etme kararı aldığını yazdı. 

The Guardıan: Büyük tepkiye yol açtı

İngiltere'de yayın yapan The Guardian gazetesi de kararın toplumsal muhalefette büyük tepkiye yol açtığı vurgusunu yaparak, "İstanbul'un birçok şehrinde insanlar tencere ve tavalarla protestoda bulundu" dedi.

Haberde Blue Bay Portföy Yönetimi'nden finans uzmanı Timothy Ash'in "Bu karar Türkiye'deki demokrasi algısı açısından zarar verici ve Türkiye ekonomisini kırılgan kılacak, temmuza kadar olan süreçte makro finansal istikrar için risk oluşturacak" değerlendirmesine yer verildi.

Financial Times:  Siyasi kargaşa

İngiltere'de yayımlanan Financial Times, Yüksek Seçim Kurulu'nun İstanbul'daki belediye başkanlığı seçimi sonuçlarını iptal etmesi ve seçimlerin tekrarlanması kararının ülkede "siyasi kargaşa olasılığını" artırdığını yazdı. Haberde, kararın "Türkiye demokrasisinin durumu konusunda Erdoğan'a yönelik eleştirileri artıracağı" yorumu da yapıldı.
Haberde CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Adıgüzel'in "AKP'ye karşı seçime girmek serbest ama kazanmak yasak. Millet iradesinin ayaklar altına alındığı, hukukun hiçe sayıldığı bu düzen ne demokratiktir ne de meşrudur. Bu düpedüz diktatörlüktür" sözlerine yer verildi.

Der Tagesspiegel: Türkiye demokrasinin önemli prensiplerine veda ediyor

Alman basınındaki yorumlarda YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini yenileme kararı öne çıkıyor.

Berlin’de yayımlanan Tagesspiegel gazetesi Türkiye’de seçimlerin anlamını yitirdiğini ve sadece AKP’nin kaybetmesi nedeniyle seçimlerin yenileneceğini belirtiyor. Gazete bu kararın ekonomik ve siyasi sonuçları olacağına dikkat çekiyor.

Frankfurter Allgemine Zeitung: Erdoğan’a karşı gelmek mümkün değil

AKP’nin seçimleri yineleyerek kazanma yöntemini daha önce de uyguladığını hatırlatıyor ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteğine karşı gelinmesinin mümkün olmadığına işaret ediyor.

Britanya gazetesi Daily Express'ten Bill McLoughlin, Türkiye'de muhalefetin seçim iptaline verdiği tepkilerle ilgili olarak hazırladığı haberin başlığına Adıgüzel'in "düpedüz diktatörlük" söylemini taşıdı. 

| Dış haberler