image

PeyamaKurd - İngiliz The Guardian gazetesi, Suriye'de son dönemde Türkiye, Rusya ve İsrail tarafından art arda yapılan hava saldırılarını ele alan bir yazı yayımladı.

The Guardian Gazetesi, "Suriye savaşı sadece Suriyelileri ilgilendiren, izole bir ihtilaf değil” yorumunda bulundu.

Guardian, İsrail, Türkiye ve Rusya'nın son günlerde düzenlediği hava saldırılarının "Suriye savaşında yeni bir dönemin göstergesi olduğunu" yazdı.

Analizde, Suriye'deki savaşta farklı güçlerin farklı çıkarlarının rol oynadığı ifade edildi. Söz konusu ihtilafın "sadece Suriyelilerle ilgili olan izole bir mesele olmadığı ama bu durumun genellikle unutulduğu" yorumu yapıldı.

‘Savaşın üç cephede tırmanma potansiyeli var'

Martin Chulov'un imzasıyla yayımlanan analizde, son birkaç gün içinde üç ülkenin hava kuvvetlerinin Suriye'nin Akdeniz kıyısından doğudaki çöllerine uzanan bir bölgede saldırılar düzenlediği hatırlatıldı:

"Türkiye, İsrail ve Rusya son günlerde hava saldırıları düzenledi. Bu durum, 10 yıldır devam eden bir savaşın, en az üç cephede tırmanma potansiyeli ile alttan alta devam eden bir ihtilaf olduğunu yeniden teyit ediyor."

'Bir son değil, yeni bir dönem'

Makalede şu ifadeler ise dikkat çeken noktalar oldu:

"2011'deki Esad karşıtı ayaklanmanın ilk günlerine tanıklık eden birçokları için bir sona işaret eden durum, ihtilafın ana tarafları için yeni bir dönem olarak görülüyor:

Muhalif grupları aktif olarak destekleyen Türkiye. Esad'ı sahada umutsuz bir pozisyonda yüksek bedelli bir zafere ulaşması için destekleyen Rusya. Başından beri Suriye içinde İran'ı bastırmaya çalışan İsrail."

Ayrıca, "Dikkatler Ukrayna'daki savaşa odaklanırken Suriye savaşındaki bitmemiş iş zaten sorunlu bir bölgeye giderek büyüyen bir gölge düşürüyor" değerlendirmesi yapıldı.

Türkiye'deki birçok Suriyelinin ise ülke içinde kendilerine karşı arta bir korku ikliminden söz ettiği ifade edildi. Gazeteye konuşan bir yetkili, "Şu an icabına bakıyoruz. Bu savaşın son bulmasının vakti geldi" dedi.

'Unutulmuş bir ihtilaf durumuna gelme riski var'

Düşünce kurulu Chatham House'ın Orta Doğu ve Afrika Direktörü Lina Hatib de ise, "Suriye'deki savaşın unutulmuş bir ihtilaf haline gelme riski var. Fakat Türkiye, Rusya ve İsrail'in devam eden hava saldırıları, bölgesel çıkarların söz konusu olduğunu gösteriyor. Bu üç ülkenin her biri, Suriye'deki nüfuzlarını sağlamlaştırmalarını engellemek için kendi muhaliflerini hedef alıyor" dedi.

Hatib, "Bu durum, Suriye'deki ihtilafın ne izole ne de tarafları sadece Suriyeli olan bir iç savaş olduğunu gösteriyor” diyerek şöyle devam etti:

“Bölgesel ve uluslararası çıkarlar [Suriye'de] hep rol oynadı ve tekrarlanan Türk, Rus ve İsrail bombardımanları bu çıkarları korumayı amaçlıyor."


The Guardian | Martin Chulov

Çeviri-Düzenleme | PeyamaKurd

Bu kategoride yazarlar tarafından ifade edilen görüşler, kendilerine aittir ve PeyamaKurd’un bakış açısını yansıtmayabilir.