image

PeyamaKurd – Muhtemelen 2019 Türkiye için mutsuz bir yıl olacak. Türkiye-ABD ilişkileri, ABD’nin Suriye ve Kürtlere yönelik politikasından sonra bozulmuş olabilir. ABD şu an, Türkiye ile Suriye’deki Kürtlerini koruyacak bir anlaşma istiyor.  Orta Doğu Enstitüsü’nde W. Robert Pearson imzasını taşıyan “2019 Türkiye’nin Kayalık Yolu” başlıklı bir analiz yayınlandı.

‘Ciddi sorunlar devam edecektir’

Başkan Donald Trump, geçen ay Amerikan kuvvetlerinin çekildiğini açıkladı. Türkiye, İdlib'deki grupları kaldırma konusundaki başarısızlık vaadi nedeniyle halen Rusya ile işbirliğine devam ediyor. Açıkça görülüyor ki Türkiye, barış sürecindeki küçük oyuncu. Rusya ile İran, Suriye’de ne yapılması gerektiği konusunda karar verirse Ankara uymak zorunda kalacak.

Türkiye ve ABD aynı mecrada olsalar bile aralarında IŞİD’le savaşmak için ABD güçlerinin olası geri dönüşünü içeren ciddi sorunlar devam edecektir. Türkiye, terörist gruba karşı koyabileceklerini açıkladı. Ancak IŞİD’in gücünün merkezi Türkiye sınırının yüzlerce mil güneyinde yatıyor. 

‘Türkiye buna inanıyor mu?’

Türkiye'nin askeri liderliğindeki son sarsıntı, Ankara’nın Rojava’da yapabilecekleri konusunda zorlu bir iç tartışmanın da olduğunu gösteriyor. Türkiye, Rojava’da;  Rusya, Suriye ve İran’ın isteklerine karşı toprak alma kapasitesine sahip olduğuna inanıyor mu? Ankara blöf yapıyorsa, hedeflerine ulaşamayacağının altı çizilir.

Ankara'nın mevcut açıklamaları sert değil sadece görünürde öyle. Türkiye “terörist” kelimesini ise liberal olarak kullanıyor ayrıca son yıllarda muhalif politikacılar, gazeteciler, hayırseverler, üniversite görevlileri ve birçok kişiye terörist etiketi yapıştırmıştır. Türkiye dışında çok az kişi, Ankara'nın savaş başladığında “iyi” Kürtler ile “kötü” Kürtler arasında adil bir ayrım yapmak istediğinden emin. Türkiye, Halkın Koruma Birlikleri’nin (YPG) Suriye’deki rolüne karşı çıkıyor. 

Ne var ki ne Moskova ne de Şam, Kürtleri terörist olarak nitelendirmedi ve Suriye Kürt liderleri ile pazarlık görüşmelerini sürdürüyor.

‘Seçim manevrası’

Erdoğan, Efrin’e yaptığı saldırı gibi, bir sonraki seçimlerden önce destek almayı hedefliyor, bu kez belediye 31 Mart’ta belediye seçimleri yapıyor. Ülke ekonomisi özellikle gençlere yönelik olarak yapısal enflasyon ve yüksek işsizlikle karşı karşıya yöneten Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) tekelinde. Ekonomi gittikçe daha fazla erozyon riski taşıyor.

Hiçbir şey bur durumu, hükümetin bir sonraki seçimleri kazanmak ve iktidarı sürdürmek için sağcı Milliyetçi Hareket Partisi'ne (MHP) olan bağımlılığından daha net gösteremez. Erdoğan, seçimlerin nasıl kazanılacağını biliyor ve politikalarını hem iç hem de dış ilişkilerde sadece bu amaç için kullanıyor.

‘ABD’nin üç farklı ismi ve rolleri’

Daha genel olarak pek çok kişinin gözlemlediği gibi, Suriye ve Orta Doğu'nun tüm resmi Trump'ın geri çekilme anonsundan bu yana değişti. Aralık ayındaki tweet'inde Trump, Birleşmiş Milletler (BM) ve Astana barış sürecini de etkinliğini bir şekilde terk etti. Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD politikasının değişmediği konusunda dünyayı ikna etmek için yaptığı son gezisinde ustaca çabaladı.

Bugün Trump düzensiz görünüyor, John Bolton çatışıyor gibi görünüyor ve Bay Pompeo uzlaştırıcıyı oynuyor. Bu üç rol birlikte var olmaya devam edemez ve şimdi çelişkiler bölgedeki Amerikan etkisini aşındırıyor. 

‘Türkiye’nin genişlemesi beklenmiyor’

Orta Doğu’da Türkiye'nin bölgesel gücünün - siyasi ya da askeri olarak - genişlemesini beklenmiyor. Erdoğan, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetini Ekim 2018’de Orta Doğu’daki Suudi duruşunu zayıflatmak ve ABD’yi Riyad’a verdiği destek konusunda utandırmak için kullandı. 

Fakat Suudi hükümetini deviremedi. Türkiye'nin ekonomik zenginliği, Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerininkiyle eşleşemez. Körfez ülkelerinin şu anda İsrail’e kurban edildiklerini söylüyor. Türkiye Suriye'deki İran birliklerine itirazını dile getirmese bile, İran'ı daha büyük bir tehdit olarak görüyorlar. 

Araplar, Türkiye'yi iyi huylu bir arkadaş olarak değil sömürge ustası olarak hatırlıyor ve bir Türkiye kulübüne katılmak istemiyor.

‘Türkiye, sanal Osmanlı’ya aday’

Türkiye, Erdoğan'ın vizyonunda  dünyanın ilk on ülkesinin çemberine girmek için kültürel, politik, ekonomik ve askeri güce sahip bir tür sanal Osmanlı İmparatorluğu olmaya aday. 

Erdoğan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMKG) kalıcı üyelik için “beşin yeterli olmadığını” belirterek defalarca BM’nin Müslüman dünyası koltuğunu hedefliyordu. Mustafa Kemal Atatürk'ün tasarladığı Türkiye'nin 1923 barış anlaşmasını başarısızlık olarak nitelendirerek Osmanlı topraklarının kaybına kanaat getirdi. Kariyeri boyunca uzun vadeli hedeflerini hiçbir zaman ifade etmedi, ancak eylemleri onların ne olduğunu gösteriyor. 

‘Şimdi görev çok daha zor’

Bugünkü sorunu, aslında Osmanlı İmparatorluğu'nun sonraki yüzyıllarda karşılaştığı sorun ile aynı: Hedeflerine ulaşmak için kaynaklardan yoksun. Normalde, bu pozisyondaki bir lider, kendisine destek sağlayabilecek olanlarla arkadaş olur. 

Bugünün dünyasında, normalde daha geniş bir küresel topluluk içinde Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri ile çalışmak anlamına gelir. Türkiye bir zamanlar bu yolda görünüyordu. Ancak Erdoğan farklı bir yönde ısrar etti ve şimdi görev çok daha zor.

 

Analiz Türkçe çeviri kaynağı | PeyamaKurd’e aittir