image

PeyamaKurd - Türkiye Yerel Seçimleri dünya basınının gündemi oldu. Gazetelerin yerel seçime yönelik haberlerinde seçim sonuçlarının "Erdoğan ve partisinin yenilgisine işaret ettiği" ve seçmenin "ekonomik durumdan memnuniyetsizliğini sandığa yansıttığı" yorumları öne çıktı.

Dünya basınının yerel seçime ilişkin haberlerinde seçim sonuçlarının 'Erdoğan ve partisinin yenilgisine işaret ettiği' ve seçmenin 'ekonomik durumdan memnuniyetsizliğini sandığa yansıttığı' yorumları öne çıkıyor.

İngiliz Guardian gazetesinin haberinde seçimlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetimi için "kritik bir sınav" niteliğinde olduğu yorumu yapıldı.

Haberde, "Türkiye genelinde rutin bir belediye seçimleri olması gerekirken, bu seçimler Erdoğan'ın 16 yıllık iktidarı için bir referanduma dönüştü ve ülkedeki ekonomik durum Erdoğan'a olan halk desteğini azaltmaya başladı" ifadeleri yer aldı.

Reuters ise “Erdoğan’ın günlük mitingleri ve onu son derece destekleyen medya, ülkenin başkentini kazanmayı başaramadı ya da başka bir ifade ile Türkiye'deki ekonomik krizinin seçmenlere ağır geldiğinden, kesin bir sonuç elde edemedi” diye yorumladı.

Financial Times gazetesi de seçimle ilgili haberinde "Cumhurbaşkanı, il sonuçlara göre iktidar ittifakı oyların yüzde 50'den fazlasını aldığı için rahatlamış olabilir. Ama büyük şehirleri kaybetmek, karlı anlaşmalar ve iş imkânları dâhil bu şehirlerle birlikte gelen himaye ağının kontrolünü de kaybetmek anlamına gelir" yorumunda bulundu.

ABD'li New York Times gazetesi de ilk sonuçların Erdoğan'ın "Ankara ve İstanbul'u kaybettiğine" işaret ettiğini belirtip bu sonuçların Erdoğan'ın iktidarı için "büyük bir gerileme" olarak görülebileceğini yazdı. (…) Erdoğan'ın İstanbul'da yarışı kaybetmesi, 17 yıllık iktidardan sonra halk desteğinde düşüş yaşayan partisi için büyük bir darbe olur.”

Yerel seçimler Fransız Le Monde gazetesinin de gündemindeydi. Gazete, AKP'nin Ankara'yı kaybetmesi ve ilk sonuçlara göre İstanbul'u da kaybetme riski olmasını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iktidarı için "bir darbe" olarak yorumladı.

Katar merkezli El Cezire kanalı İstanbul'da yaşanan belirsizliğe dikkat çekerken Ekrem İmamoğlu'nun 28 bin oy farkla önde olduğunu açıklamasının ardından AKP'nin Binali Yıldırım'ın önde olduğunu açıkladığına dikkat çekildi.

Almanya'da yayımlanan Stuttgarter Nachrichten gazetesinde şu ifadelere yer verildi: "Zafere alışkın olan Erdoğan'ın partisi AKP bugüne kadar Türkiye'de artan refah ile eş tutuluyordu. Ancak pazar günü hükümeti ekonomik durgunluk, işsizlik ve paranın değer kaybetmesinden sorumlu tutan seçmenlerinin çoğu evde kalmayı veya rakip partilere oy vermeyi tercih etti.

Eğer Erdoğan muhalefetin özellikle başkent Ankara'da elde ettiği zaferi itaatkâr yargının eliyle iptal ederse, ağır sorunlarla karşı karşıya kalır.