image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fırat’ın doğusunda ABD’nin Kürt müttefiklerine yönelik operasyon açıklamasının ardından faaliyetlerine hız verdi. ABD Başkanı Donald Trump da dahil olmak üzere ABD’den üst düzey yönetim yetkilileri bu durumu kabul etmemekte. ABD’nin Rojava bölgesinde hem askeri personelleri hem de üsleri bulunuyor. Ayrıca Washington yönetimi son günlerde bölgeye gözlem kuleleri de inşa etti.ABD, Kürt müttefiklerinden yana tavır takınıyor fakat Türkiye ise operasyonda ısrarcı. 

The Washington Post bugün, “Trump yönetimi Türklerin, Kürtlere saldırısını durdurmaya çalışıyor” başlıklı bir haber yayınladı. Haberde ABD ile Türkiye arasında yaşanan operasyon fikrinin bakış açısının aynı olmadığı ifade edildi.

“Türklerin retorik biçimi endişe verici”

Beyaz Saray, Trump’ın Erdoğan ile dün yaptığı telefon görüşmesinde, Türkiye'nin endişelerini anladıklarını ve iki ülkenin "Suriye'deki güvenlik hedeflerine ulaşmak için koordineli hareket etmeye devam etmeyi kabul ettiklerini" belirtti. Bu hafta başlarında Devlet Bakanı Mike Pompeo ile Genelkurmay Başkanı Joseph F. Dunford ve Türk meslektaşları arasında da temaslar gerçekleşti.

Durumun “hala gergin ve Türklerin retorik biçiminin endişe verici” olduğunu belirten bir ABD’li yetkili, konuyu alevlendirmekten kaçınmak için adının gizli kalması koşuluyla konuştu. Yetkili, üst düzey çağrılara binaen, ABD ve NATO’nun Ankara’nın kaygılarını anladıklarını ve durumun sakinleşeceğine dair bazı iyimserlikleri dile getirdiler.

“Kürt savaşçılar bombalandı”

Ankara’nın Ekim ayı sonlarından bu yana, Kobanê yakınlarındaki Kürt savaşçılarını bombaladı ve uyarılara rağmen Türkiye bu duruma devam etti.  Türkler, bu ay sınırda kurulan ABD askeri gözlem noktalarını sorguluyorlar. Fakat ABD Savunma Bakanlığı bunların korunma için yapıldığını söyledi.

Fakat Erdoğan bu açıklamayı da reddetti. Türk basınında çıkan haberlere göre, Erdoğan, "Suriye'deki ABD gözlem noktalarının amacının ülkemizi teröristlerden korumak değil, teröristleri Türkiye'den korumak olduğu" açıklamasında bulundu.

 

| Haberin Türkçe çeviri kaynağı PeyamaKurd’e aittir.