image

PeyamaKurd – Rojava’da, Arapların Suriye Demokratik Güçleri'ni (SDG) protestosu, ABD'de yayımlanan Washington Post Gazetesi'nin ABD'nin Suriye planlarını masaya yatırdığı haberine konu oldu. 

BBC Türkçe'nin WP'den aktardığına göre, gazete Rojava’daki SDG karşıtı protestoların ABD'nin planlarını alt üst edebileceğine değindi. 

‘ABD’nin planlamasında sorun olabilir’

Arapların, daha iyi hizmet, daha fazla iş ve karar verme mekanizmalarında yer alma talepleriyle protestolar gerçekleştirdiğine değinen WP, Deyr Ez Zor'da devam eden protestoların halihazırda çapının küçük olmasına rağmen, ABD'nin Suriye planlamasında bir sorun olarak ortaya çıkabileceğine değindi.

Protestoları değerlendiren bir SDG yetkilisi ise, bu durumun IŞİD'e karşı elde edilen zaferi tehlikeye attığını ve Türkiye, İran ve Suriye rejiminin işine geldiğini savundu. 

‘Topyekun isyana dönüşebilir’

"SDG ile yerel yetkililer arasındaki görüşmelerde ilerleme sağlanamadı ve bu durum protestoların Kürtlerin liderliğindeki güçlere karşı topyekun bir isyana dönüşebileceğine dair endişeler arttı.

Protestolar, 2015'te IŞİD'e karşı savaşmak için kurulan ve ABD tarafından silahlandırılan örgütün birden fazla sorunla karşılaştığı bir dönemde gerçekleşti.

Terör örgütü IŞİD'in uyuyan hücreleri son haftalarda SDG'nin kontrolündeki topraklarda saldırlar düzenledi. Esad'ın askerleri Kürtlerin kontrolündeki toprakların kontrolünü ele almaya yemin etti. Örgütü bir terör örgütü olarak gören Türkiye de gözünü bölgeye dikti.

Deyr Ez Zorlular hizmetlerin yetersizliği, artan suç oranı, yakıt kuyrukları ve artan Kürt etkisi olarak yorumladıkları olgudan şikâyetçi. SDG'de Kürt, Arap ve Hristiyanlar olsa da ana gövdesini Kürtler oluşturuyor.