image

PeyamaKurd – MHP lideri Devlet Bahçeli'nin, AK Parti’nin anayasa değişikliği konusunda HDP ile yaptığı görüşmeleri destekleme kararı, Türkiye'nin iktidar ittifakı için ‘yeni bir seçim stratejisine’ işaret ediyor.

Türkiye'nin post-milliyetçi lideri Devlet Bahçeli’nin bu haftaki meclis konuşmasında, pek çok kişi, partisinin AKP ile ittifakında bir bölünme sinyali bekliyordu. 

Bölünmenin kaynağı, AKP'nin geçtiğimiz günlerde Kürt desteğine kök salmış Halkların Demokratik Partisi (HDP) vekilleri ile yaptığı görüşme olarak görünüyordu. Çünkü MHP ve AKP ittifakı, HDP’yi teröre destek vermekle suçluyor. 

“Bahçeli, HDP ile görüşmelere destek verdi”

Fakat beklenenin aksine Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) lideri, anayasa değişikliği görüşmelerine destek vererek, "Anayasa çalışması için HDP ile müzakere etmek doğal bir adımdır" dedi. 

Türkiye Adalet Bakanı Bekir Bozdağ başkanlığındaki AKP heyeti ile HDP yetkilileri arasında 2 Kasım'da yapılan görüşme birçok gözlemci için sürpriz oldu. 

Türkiye’de hükümet, son yıllarda HDP'yi, PKK kanadının siyasi ağı olarak görüyor.

Ayrıca meclisin üçüncü büyük partisi olan HDP, kapatılma ve yüzlerce üyesinin siyasi faaliyetten men edilme davasının da baş aktörü. Bahçeli, HDP’nin kapatılması çağrısı yapan en yüksek seslerden. 

AKP, kadınların başörtüsü konusu için geçtiğimiz hafta HDP ve diğer iki muhalefet partisi ile görüşmelerde bulundu. 

‘CHP’den, AKP’ye HDP eleştirisi’

AKP-MHP ittifakı şu anda, Erdoğan'ın söz verdiği gibi, değişikliği meclisten geçirmek veya referanduma götürmek için yeterli parlamenter desteğe sahip değil. 

CHP tarafı, Bahçeli'yi HDP'ye yaklaşımında “siyasi tutarsızlık” ile suçladı. MHP lideri ve AKP'li isimler, CHP'yi HDP'ye destek verirken sık sık teröre arka çıkmakla suçlayan açıklamalarda bulunuyorlar. 

CHP’li Engin Altay şu açıklamada bulundu: “Bunu her zaman söylüyoruz: Terör örgütü ayrıdır; TBMM'deki parti ayrıdır. İşlerine geldiğinde, ‘HDP, AKP gibi legal bir partidir' diyorlar, işlerine gelmediğinde ise, 'HDP PKK'nın aynısı' diyorlar. Bu siyasi tutarsızlıktır. Türkiye'nin en büyük sorunlarından birisidir." 

‘AK Partili isimler de şaşkın ve sorguluyorlar!

AKP'nin üst düzey isimleri de söz konusu görüşme konusunda şaşkın ve sorguluyorlar. 

AKP yönetim kurulu üyesi Şamil Tayyar, attığı bir twette şunları dile getirdi: “Eğer HDP PKK'nın siyasi uzantısıysa ve kapatılması gereken bir partiyse neden onlarla anayasayı konuşuyoruz?”

Siyasi kuliste, HDP kapatma davasının seçimlere kadar, özellikle de görüşme olmuşken, sonuçlanma olasılığının düşük olduğu söyleniyor. Diğer yandan, HDP ile yapılacak görüşmelerin parti, üzerindeki baskıyı da hafifletebileceği öngörülüyor.

“Erdoğan’ın, Kürtler ile müzakere etmesi mantıklı”

HDP'nin, Haziran'da yapılacak parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP'den bir muhalefet adayına destek vermesini engellemek AKP-MHP ittifakı için büyük bir stratejik başarı olacaktır. 

Analsitler, “Erdoğan'ın Kürtlerle müzakere etmesi mantıklı” diyor. Çünkü Kürtler, “ilk turda kendi adaylarını çıkarmaya ve ikinci turda oy vermemeye ikna edilebilirlerse, bu Erdoğan için büyük bir yıkım olur” görüşündeler. Anrew Wilks | Al Monitor

Çeviri-Düzenleme | PeyamaKurd

Bu kategoride yazarlar tarafından ifade edilen görüşler, kendilerine aittir ve PeyamaKurd’un bakış açısını yansıtmayabilir.