image

PeyamaKurd - KYB’den bir heyetin geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gidip MİT Başkanı Hakan Fidan ile görüştüğü ifade edildi.

Süleymaniye merkezli Draw Medya, geçtiğimiz günlerde bir haber paylaşarak Kürdistan Yurtseverler Birliği’nden (KYB) bir heyetin gizliden Türkiye’ye giderek, Türk yetkililer ve Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan ile görüştüğünü öne sürdü.

“Türkiye ile görüşmeler doğrulandı”

YNKli kaynağın bildirdiğine göre, Qubad Talebanî, Bafil Talebanî û Derbas Kosret Resûl’den oluşan YNK heyeti MİT Başkanı Hakan Fidan ve birkaç Türk yetkilisi ile görüştü.

Heyette olan ve adını vermek istemeyen bir KYB yetkilisi ise görüşmenin olduğunu doğrulayarak, “Evet bir heyet Türkiye’ye giderek görüşmeler gerçekleştirdi” dedi.

Söz konusu görüşmede, KYB’nin Türkiye’ye kendileri ile ‘ilişkileri normalleştirmelerini’ istediği ifade edildi. KYB ayrıca Ankara’nın kendilerine şüphe ile bakmamasını ve ellerinden geleni yapacaklarını iletti.

“Bafel Talabani, Lahor Cengi’den dolayı töhmet altında kalıyordu”

KYB’li yetkili, Lahor Şeyh Cengî Talabani’nin PKK’ye destek vermesinden dolayı KYB ve Türkiye’nin arasının bozulduğunu ve Bafel Talabani’nin de ileriye dönük politikalarda töhmet altında kaldığını söyledi.

KYB’li yetkili şöyle devam etti: “Ama artık böyle bir sorun kalmadı ve Türkiye ile ilişkilerimiz normale dönebilir diye düşünüyoruz.”

Türk yetkililer de bu hususu göz önüne alacaklarını, KYB’nin verdiği sözleri tutması halinde ileriye dönük olumlu adımlar atılacağını belirtti.

Diğer yandan KYB heyetinin Erdoğan ve ya Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmek istemiş ama MİT yetkililerinin ise izin vermediği iddia edildi.