image

PeyamaKurd - Yılın son işlem gününde dolar ve euro hafif yükselişe geçti.

Ekonomi yönetiminin attığı adımlar ve piyasalara verdiği mesajlarla 8,58 zirvesinden düşüşe geçen dolar/TL, yedi haftalık periyotta yaklaşık yüzde 15 geriledi. 2020'nın son işlem gününe de dolar/TL 7,45 bandında. Euro/TL de benzer bir tabloyla 9,15'li seviyelerden işlem görüyor.

Türkiye özelinde uygulanan alışılagelmişin dışındaki ekonomi politikaları nedeniyle 2020 yılında finans piyasalarında sert dalgalanmalar yaşanırken dolar/TL yılı dört ayın en düşük seviyelerinde, BIST 100 ise yüzde 30'a yakın yükselişle tamamlamaya hazırlanıyor.

“TL en çok değer kaybeden ikinci para birimi”

Ekonomi yönetiminin son iki yılın aksine kasım ayı itibariyle ortodoks politikalara, piyasa dostu uygulamalara yeniden yönelmesi ile TL cinsi yatırım araçları ve CDS, kasım itibariyle belirgin değer kazanımları kaydetmeye başladı. 2019 yılını 5,95 civarında tamamlayan dolar/TL, kasım ayının başında Berat Albayrak'ın sürpriz istifası öncesi 8,58'e kadar yükseldikten sonra 2020 yılını 7,40 seviyesinin üzerinde tamamlamaya hazırlanıyor.

TL, dolar karşısında kasım ayı başından düne kadar yaklaşık yüzde 15 değer kazandı. Ancak yılbaşından beri bakıldığında TL'nin dolar karşısındaki değer kaybı yaklaşık yüzde 20 düzeyinde bulunuyor. TL, dolar karşısında yılbaşından beri bakıldığında gelişmekte olan para birimleri arasında en çok değer kaybeden ikinci para birimi oldu.

En yüksek kayıp yüzde 23 ile Brezilya'da, Rusya para birimi ise yüzde 16 ile üçüncü sırada yer alıyor.