image

PeyamaKurd - Çin'in başkenti Pekin'de 4 Şubat'ta başlayan 2022 Kış Olimpiyat Oyunları sona ererken yönetim bayrağı 2026 İtalya'ya devretti.

Olimpiyatlarda Norveç ilk sırada yer aldı!

Madalya sıralamasında 16 altınla Norveç ilk sırada yer alırken Rusya Olimpiyat Komitesi 9. sıraya yerleşti.

16 gündür süren Pekin Kış Olimpiyat Oyunları bugünkü kapanış töreniyle sona erdi.

Ulusal Stadyum Kuş Yuvası’nda gerçekleştirilen kapanış töreninde çocuklar kar tanesi şeklindeki fenerleri kullanarak stadyum zemininde Çince 'kış' karakterinden esinlenen bir amblem oluşturdu.

"Oyunlar bizi bölmek isteyen güçlerden daha güçlüdür"

Olimpiyatın sona ermesi sonrası Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach kapanış konuşmasında sporculara hitap ederek şu ifadelere yer verdi:

“Yarışmalar boyunca elinizden gelenin en iyisini yapmış olmanız bizi derinden etkiledi. Rakiplerinizle birbirinize saygı duydunuz, birbirinize destek oldunuz. Nasıl göründüğümüze, nereden geldiğimize veya neye inandığımıza bakılmaksızın bu Olimpiyat topluluğunda hepimizin eşit olduğunu göstererek bu bölünmelerin üstesinden geldiniz. Olimpiyat Oyunlarının bu birleştirici gücü, bizi bölmek isteyen güçlerden daha güçlüdür."

Madalyaları Norveç ve Almanya topladı!

Komite Başkanı Bach, dünya gençliğini 4 yıl sonra İtalya'nın Milano Cortina kentinde 25. Kış Olimpiyat Oyunları'nı kutlamak için bir araya getirme çağrısında bulundu.

Pekin Kış Olimpiyatları’nda Norveç takımı 16 altın, 8 gümüş ve 13 bronz madalyayla birinciliği kazanırken, Almanya takımı 12 altın, 10 gümüş ve 5 bronzla altın madalya ile olimpiyatlarda 2. oldu.

Çin takımı 9 altın, 4 gümüş ve 2 bronz madalya elde etti. Bu derece ile Çin hem altın madalya sayısını hem de tüm madalya sayısını rekor seviyeye taşımış oldu.