image

PeyamaKurd- Ukrayna’ya yönelik yardımların görüşüleceği konferans yarın İsviçre’de başlıyor. Konferansın amacı, ülkenin yeniden yapılanmasını tartışmak ve ülkeye yardımcı olmak.

Yardım konferansına, 37 ülkeden ve 14 de uluslararası organizasyondan temsilciler ile yüzlerce ekonomi ve sivil toplum uzmanı ile temsilcisi de katılacak. Lugano’daki konferansa Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile Polonya, Çekya ve Litvanya gibi ülkelerin başbakanlarının katılacağı açıklandı. 

24 Şubat’tan bu yana, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal harekatı devam ederken, dünya ülkeleri Ukrayna’ya yardım için neler yapılabileceğini görüşmeye devam ediyor. Bu çerçevede, ABD ve Avrupalı müttefikler Ukrayna’ya savunma için silah gönderimini sürdürürken, bu yardımın devam etmesi Ukraynalılar için hayati önem taşıyor.

Ukrayna’ya silah yardımının dışında, nasıl yardım edilebileceği ise yarın İsviçre’de düzenlenecek konferansta masaya yatırılacak.  Deutsche Welle’nin aktardığı habere göre, söz konusu konferans savaş başlamadan önce planlanmış, hedef de Kiev’in yapması gerekli reformlar olarak tanımlanmıştı. Ancak Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açmasıyla konferansın gündemi değişti. 

İmar planı konuşulacak

İsviçre’nin Lugano kentinde düzenlenecek konferansta, Ukrayna Hükümeti, yoğun şekilde tahribata uğrayan ülkenin yeniden imarının nasıl yapılabileceği konusunda bir plan sunacak ve ülkenin yeniden yapılanması ve yaraların sarılması noktasında nasıl yol alınabileceğini, desteğe hazır ülkelerle değerlendirmeler yapacak.

Marshall Planı, devreye girebilir

Ukrayna konferansında hedef, İkinci Dünya savaşı sonrasında Avrupa ülkelerinin yeniden imarı için geliştirilen Marshall Planı’ndan yola çıkılarak Ukrayna’ya ve günümüz koşullarına uygun bir strateji geliştirilmesi.

Uzmanlar, Rusya’nın saldırılarıyla dört ay zarfında ağır tahribata uğrayan Ukrayna’nın kalkınması için yüzlerce milyar euronun gerekeceğini tahmin ediyor.