image

PeyamaKurd- DSG komutanı Polat Can, terör örgütü IŞİD’in lideri Ebu Bekir el Bağdadi’nin öldürüldüğü operasyonun her aşamasında Kürt güçlerin olduğunu, Bağdadi’ye yönelik operasyonun ise Türkiye’nin Rojava’ya yönelik askeri operasyon başlatılması nedeniyle 1 ay geciktiğini belirtti.

Terör örgütü IŞİD’in lideri ebu Bekir El-Bağdadi’nin öldürülmesine dair operasyon ile ilgili bazı bilgiler açıklayan DSG Komutanı Polat Can, konuyla ilgili twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin Rojava’ya yönelik operasyonu nedeni ile Bağdadi operasyonunun geciktiğini belirten DSG’li komutan Polat Can, Bağdadi’ye ulaşılmasını sağlayan istihbarat kaynaklarının tamamının DSG tarafından ABD ve CİA ile anlık olarak paylaşıldığını bildirdi.

15 Mayıs tarihinden itibaren devam ettirilen operasyonun en kilit noktalarından birinin Bağdadi’nin kimliğinin tanımlaması olduğunu belirten DSG’li komutan Polat Can, Bağdadi’nin kimliğinin gizli bir operasyon ile daha önceden ele geçirilen iç çamaşırında alınan DNA sayesinde tespit edildiğini idia etti.

Can’ın operasyona dair verdiği bilgiler şöyle:

1- El-Bağdadi'nin Deyrezzor'daki Dashisha bölgesinden İdlib'e geçtiğini kendi kaynaklarımızla doğruladık. 15 Mayıs'tan beri El-Bağdadi 'yi izlemek ve yakından takip için CIA ile birlikte çalışıyoruz.

2 - Kaynaklarımızdan biri El Bağdadi'nin saklandığı eve ulaşmayı başardı. El-Bağdadi yaşadığı yeri çok sık değiştirdi. Cerablus'ta yeni bir yere taşınmak üzereydi.

3- Bağdadi'ye ulaşabilen kaynağımız, Bağdadin'in iç çamaşırını DNA testi ile doğrulamak için ele geçirdi.

4- Bir aydan daha fazla bir süre önce El-Bağdadi yi ortadan kaldırmaya karar verildi. Ancak ABD’nin geri çekilmesi ve Türk işgali, El-Bağdadi’nin takibi de dahil olmak üzere özel operasyonlarımızı durdurmamıza sebep oldu. Türk işgali operasyonda gecikmeye neden oldu.

5- El-Bağdadi 'ye tüm istihbarat ve erişim, onun yerinin tespiti, kendi çalışmamızın sonucuydu. Kaynağımız koordinatları gönderilmesi, uçağın yönlendirilmesi, operasyonun gerçekleştirilmesinde son dakikaya kadar rol aldı.

6 - Barişa köyünü çevreleyen tüm silahlı gruplar ve unsurlar, çeşitli isimler altında faaliyet gösteren IŞİD teröristleriydi. Hava operasyonunda tüm askeri noktalar ve mevkiler hedef alındı.

7- Terörist Abu al-Hassan, El-Bağdadi’nin yeni evine götürülmesini güvence altına almak için Cerablus'ta özel bir görevdeydi. Barişa’daki planlanan görevden önce taşınmış olma ihtimaline karşı, yeni evinde El Bağdadi’yi hedefleyecek bir B planı vardı. Ebu el-Hassan, DSG istihbaratı tarafından yakından izlendi.”