image

PeyamaKurd - CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti'nin yöneticileri, “güçlendirilmiş parlamenter sistem” çalışmaları için TBMM’de düzenledikleri toplantıda Türkiye siyasetini ilgilendiren 10 madde üzerinde anlaştı.

İYİ Parti Adalet ve Hukuk Politikaları Başkanı Bahadır Erdem toplantının ardından yaptığı açıklamada, “Ana başlıklarımızın ne olduğuna baktık, ne kadar zaman dilimi içerisinde bitirebileceğimize ilişkin görüşmemiz oldu. Çok iyi gidiyor. Ortak ilkelerde aynı şeyleri düşünüyoruz. Bu ortak ilkelerin içinde en önemli şeyleri, bütün olarak hazırlayıp genel başkanlarımıza sunacağız” diye konuştu.

Gazeteci Fikret Bila, genel başkanlara sunulacak metnin henüz belli olmadığını fakat ortak metnin genel çerçevesinin ortaya çıktığını kaydetti.

Tarafsız Cumhurbaşkanı, güçlü parlamento, tarafsız ve bağısız yargı, Yüksek Seçim Kurulu’nun güvenilirliği, Özgür medya, Siyasi Ahlak Yasası, Sayıştay’ın Yetkileri, Anayasa değişikliği ve Şeffaf yönetimin yer aldığı 10 maddelik bildirinin 9’uncu maddesinde “Kürt Sorunu” da yer aldı.

‘Kürt Sorunu’nun yer aldığı madde de şu ifadelere yer verildi:

“Altı muhalefet partisinin yaklaşım birliği içinde oldukları bir konu da Kürt sorunu. Altı parti de tüm sorunların çözüm adresinin Meclis olduğu konusunda hemfikirler. Bu bağlamda bütün kesimlerin sorunu gibi Kürt sorunu da Meclis’te ve üniter yapı içinde çözüme kavuşturulacak.”

Son kararı genel başkanlar verecek

Altı muhalefet partisinin genel Başkan yardımcıları düzeyinde oluşan heyet çalışmalarını sonlandırırken bu ilkeleri kapsayan 1-1,5 sayfalık bir metin hazırlayarak genel başkanların onayına sunacak. Hangi ilkelerin bu kısa metne alınacağına genel başkanlar karar verecek. Ancak, üzerinde uzlaşma sağlanan konular kısa metinde yer almasa bile detaylı raporda yer alacak.

Bu çalışmalara CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’nin dışında Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’nin de katılmış olması Millet İttifakı’nın Demokrasi İttifakı’na genişleyerek dönüşmesi olarak görülüyor.

Gelecek Partisi ve DEVA Partisi Millet İttifakı’na katılsınlar veya katılmasınlar çalışmalarını bu ilkelere de bağlı kalarak sürdürecekler.