image

PeyamaKurd- AKP eski kurucu ve önemli isimlerinin istifa ederek yeni parti kurma hazırlıkları, Türkiye’de iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) son 2 ayda 60 Bin üye kaybettirdi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı verilerine göre son 2 aylık süreçte Cumhur İttifakı'nı oluşturan AKP ve MHP’nin üye sayılarında düşüş gözlemlenirken muhalefet partileri ise üye sayılarını arttırıyor.

Son iki ayda yaklaşık 60 bin üye kaybetti. Bu dönemde en büyük kaybı yaşayan AKP, 56 bin üyeden olurken, CHP ve İyi partinin üye sayıları artış gösterdi.

AKP’nin önemli isimlerinden Ali Babacan’ın ardından partinin eski Genel Başkanı ve Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun cuma günü partisinden istifası Türkiye’de siyaseti hareketlendirdi. İki ismin de yıl sonuna kadar yeni parti kurmaları bekleniyor. Yeni parti hazırlıklarının devam ettiği bu süreçte AKP ve MHP’nin son iki ayda üye kaybederken muhalefetteki CHP ve İYİ Parti’nin ise üye sayısında artış dikkat çekiyor.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na göre en fazla üyeye sahip parti üye kaybı yaşasa da halen açık ara iktidardaki AKP. 1 Temmuz 2019’da AKP’nin üye sayısı 9 milyon 991 bin iken bu sayı 6 Eylül itibariyle 9 milyon 874 bine düştü. İki ayda AK Parti’deki üye kaybı toplamı 56 bin 260 oldu. Oran olarak ise yüzde 0,57. MHP’nin üye sayısı ise aynı dönemde bin 941 azalarak 467 bine geriledi.

Bu dönemde CHP ise 13 bin yeni üye kazanarak üye sayısını 4 milyon 675 bine çıkardı. CHP’deki artı yüzde 1,08’e tekabül ediyor. İYİ Parti ise 9 bin yeni üye kazanırken 182 bin üyeye yükseldi. İYİ Parti’deki üye artış oranı ise yüzde 5,22.