image

PeyamaKurd - ABD'deki Enflasyonu Düşürme Yasası'nı değerlendiren Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, söz konusu bu yasanın Avrupa'yı endişelendirdiğini, sanayi yatırımlarına yönelik kamu destek kurallarını basitleştireceklerini dile getirdi.

Belçika'nın Brugge şehrinde yer alan Avrupa Koleji'nde düzenlenen programda konuşan AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, ABD'nin enflasyon yasasına dikkat çekti.

Von der Leyen açıklamasında, ABD'de Enflasyonu Düşürme Yasası'nın kabul edildiğini anımsatarak, bu yasanın stratejik ve temiz enerji sektörlerinde yeni bir endüstriyel ekosistem oluşturmak için yaklaşık 369 milyar dolarlık bir yatırım planı içerdiğini belirtti.

ABD'deki yasa ile Avrupa Yeşil Mutabakatı arasında çarpıcı benzerlikler olduğunu dile getiren Von der Leyen, ikisinin de iklim, yatırım ve büyüme stratejisi içerdiğini vurguladı.

Yasaya tepki gösteren Von der Leyen açıklamasında, "Gelecekteki yatırımlarını AB'den ABD'ye taşımayı düşünen üreticilerin hikayelerini hepimiz duyduk" sözlerine yer verdi.