image

PeyamaKurd - Viyana'da müzakereler sürerken Avrupa Birliği (AB), Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan İran nükleer anlaşmasının tam anlamıyla uygulamasına yönelik süren görüşmelerde önemli ilerleme kaydedildiğini kaydetti.

Müzakerelerle ilgili açıklamada bulunan Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Servisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Siyasi Direktörü Enrique Mora, Mora'nın başkanlığında bir araya gelen KOEP Ortak Komisyonuna, Rusya, Çin, Almanya, İngiltere, Fransa ve İran'dan üst düzey temsilciler yer aldı.

Toplantının ardından basına açıklamada bulunan Mora, İran nükleer anlaşmasının yeniden tam anlamıyla hayata geçirilmesi ve ABD’nin dönüşünün ele alındığı görüşmelerin 4’üncü oturumun sona erdiğini dile getirdi.

"Tam bir tarih veremem ama anlaşma yakın"

AB'li yetkili açıklamasında, "Son 10 günlük zaman zarfında önemli ilerleme kaydettik. Ancak üzerinde çalışılması gereken konular var, gelecek hafta tekrar bir araya gelerek, çalışmaya devam edeceğiz" sözlerine yer verdi.

Ayrıca Mora, tarafların anlaşmanın yeniden canlandırılması, uluslararası ve bölgesel istikrarın sağlanması için oldukça kararlı olduklarını vurgulayarak, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) ve İran arasında varılan ve 21 Mayıs’ta sona ermesi öngörülen teknik anlaşmanın tekrar görüşülerek, uzatılacağı görüşünde olduğunu belirtti.

Görüşmelerde yaptırımların kaldırılması, anlaşmaya tam anlamıyla dönülmesi gibi farklı konu başlıklarının ele alındığını ve özellikle bu hususların birbiriyle koordineli bir şekilde ilerletilmeye çalıştığını belirten Mora, "Tam bir tarih veremem ama çok uzak olmayacak bir vakitte nihai anlaşma sağlanacağından eminim" ifadesini kullandı.