image

PeyamaKurd- Avrupa Birliği (AB), terör örgütleri IŞİD ve El Kaide'ye yönelik yaptırımlar kapsamında bir grup ile üç kişiyi daha yaptırım listesine ekledi.

Avrupa Birliği Konseyinden yapılan açıklamada, El Kaide ile bağlantılı ve Sahel bölgesinde faaliyet gösteren söz konusu grup ve kişilerin listeye dâhil edildiği duyuruldu.

Yapılan açıklamada, "Tedbirler, BM listesinde yer alan El Kaide bağlantılı Cemaat Nusret el-İslam vel-Müslimin'in üst düzey komutanları Sidan Ag-Hitta ve Salem ould Breihmatt'ın yanı sıra onun Burkina Faso şubesi Ensar'ul İslam ve lideri Cafer Dicko'yu hedef alıyor." ifadeleri kullanıldı.

“Yaptırım uygulananlar, terör saldırılarından sorumludur”

Açıklamada, yaptırım uygulanan grup ve bireylerin sivillere, Mali'deki Birleşmiş Milletler (BM) barışı koruma misyonuna ve Burkina Faso'daki savunma ve güvenlik güçlerine yönelik de dâhil olmak üzere çeşitli terör saldırılarından sorumlu olduğu aktarıldı.

Açıklamanın devamında,"Faaliyetleri Batı Afrika'daki terör tehdidinin yayılmasına katkıda bulunuyor ve bu nedenle AB'nin, bölgenin ve dünyanın istikrar için ciddi ve sürekli bir tehdit oluşturuyor." denildi.

AB'nin bu son aldığı karar ile birlikte, IŞİD ve El Kaide'ye yönelik yaptırım listesindeki kişi sayısı 13'e, örgüt sayısı da 4'e çıkmış oldu.