image

PeyamaKurd - Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi, Türkiye İçişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır, Van ve Mardin’e yapılan kayyum uygulamalarına ilişkin Kongre Başkanı Knape’den tepki geldi.

Kayyumlara ilişkin DW Türkçe’ye değerlendirmelerde bulunan Kongre Başkanı Anders Knape, uygulamayı "kabul edilemez" olarak ifade etti.

Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'nin (AYBYK) dünkü Başkanlık Divanı toplantısında Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınarak, yerlerine kayyum atanması konusu gündeme alınmıştı.

HDP’li belediye başkanlarının 19 Ağustos'ta görevden alınarak, yerlerine valilerin atanması kararı Kongre'nin tepkisini çekmiş, AYBYK Başkanı Anders Knape, konuya ilişkin yazılı açıklamasında, gelişmeleri "kaygı verici" bulduğunu dile getirmişti.

Anders Knape, Strasbourg'daki konuşmalarında, Ekim sonunda Kongre'nin Türkiye ile ilgili bir genel kurul oturumu olacağını ve bu oturuma, İstanbul’un yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu da davet ettiklerini kaydetti.

Knape açıklamasında, “Bu denetim ziyareti Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı temelinde yapılıyor. Yerel yöneticilerin durumunu bu Şart temelinde ele alıyoruz. Dolayısıyla kayyum konusunu gündeme getirmemiz gayet doğal. Fakat hatırlatmak isterim ki biz bu konuyu daha önce de defalarca gündeme getirdik” ifadesini kullandı.