image

PeyamaKurd - AB, Rusya'dan AB'ye sığınmak isteyen Rus vatandaşlarının başvuruları sebebiyle  mevcut yasal çerçevenin geçerli olduğunu, her bir davanın kendi özelinde değerlendirme yapacağı kaydedildi.

AB Komisyonu Sözcüsü Eric Mamer, günlük basın toplantısında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 21 Eylül'deki kısmi seferberlik ilanının ardından Rusların ülkeden kaçması ve AB'de sığınma elde etmeleriyle ilişkin sorulara cevap verdi.

Eric Mamer, Rusya'daki durumu yakından ele aldıklarını söyleyerek, ülkeden geçerli nedenlerle kaçmak isteyenlerin, insan haklarıyla AB'ye sığınma başvurusunda bulunmaları amacıyla mevcut bir yasal çerçevenin olduğunu, başvuruların her bir dosya halinde değerlendirileceği ifade edildi.

Mamer, üye ülkelerin birbiriyle görüş alışverişinde olduğunu belirterek, Göç ve İçişleri Genel Müdürlüğü görevlilerinin yarın konuyla ilgili toplanacağını kaydetti.

Perşembe günü AB Komisyonu sözcülerinden Peter Stano, Ukrayna'daki savaşının başından beri yarım milyon Rus'un ülkeden kaçtığını, Putin'in kısmi seferberlik açıklamasından sonra  "AB'nin, ülkenin pek çok şehrinde protesto düzenleyerek rejimin yaptıklarına karşı çıkma cesaretini gösteren Rus vatandaşlarıyla prensipte dayanışma içinde olduğunu" dile getirmişti.

Mamer de AB ülkelerinin Rus vatandaşlarının sığınma talepleri ile ilgili ortak duruş oluşturulması gerektiğini belirtmişti.