image

PeyamaKurd - Federica Mogherini, yaptığı yazılı açıklamada, ‘Suriye Anayasa Komitesi'nin oluşturulmasını memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi. 

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini, yaptığı yazılı açıklamada, "Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Suriye Anayasa Komitesi'nin oluşturulduğuna ilişkin beyanı çok uzun zamandır beklenen ve memnuniyetle karşılanan bir haber. Bu gelişme Suriyeliler için tekrar ümit ışığı olacak" sözlerine yer verdi. 

Mogherini, AB'nin Suriye'deki savaşın siyasi yollarla çözülebileceğini savunduğunu anımsatarak, birliğin tüm bu yöndeki çabalara desteğinin tam olduğuna dikkat çekti. 

Anayasa Komitesi'nin toplantısının ilk fırsatta gerçekleşmesi gerektiğine belirten Mogherini, "Umarım bu gelişme Suriyelilerin hak ettiği barışa yol açar" değerlendirmesine yer verdi. 

öte yandan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye Anayasa Komitesi'nin oluşturulduğunu ve ilerleyen haftalarda komitenin Cenevre'de toplanacağını açıklamıştı.